Zagovornik načela enakosti je obravnaval primer, ko je podjetje dodelilo božičnico kot tudi nagrado za poslovno uspešnost le dotičnim zaposlenim. Za nagrado so bili tako prikrajšani vsi, ki so bili z dela odsotni zaradi osebnih razlogov.
Zaradi odsotnosti niso prejeli božičnice
Diskriminacija se je dogodila v podjetju, kjer je bilo določeno, da bodo tisti, ki bodo z dela zaradi bolniške odsotnosti, opravičene neplačane odsotnosti, porodniške odsotnosti, očetovskega dopusta in podobno odsotni več kot 40 ur prejeli nižjo nagrado za poslovno uspešnost kot pa ostali zaposleni.
Prav tako se je podjetje odločilo, da bodo nagrado za nadpovprečne rezultate prodajnih mest prejeli samo tisti, ki so bili na delovnem mestu vsaj 183 dni.
Zaposleni deležni diskriminacije
Zagovornik načela enakosti je primer obravnaval in na podlagi danih podatkov ter preiskav ugotovil, da so bili zaposleni v dotičnem podjetju deležni diskriminacije na delovnem mestu.
Čeprav se pri podelitvi nagrade za poslovno uspešnost oziroma božičnice lahko upošteva tudi prisotnost zaposlenih, pa izključitev določenih zaposlenih iz prejema božičnice ni v skladu s protidiskriminacijsko zakonodajo. To je bilo utemljeno s tem, da je pri božičnici bistveno, da se v tem primeru deli presežek, ki ga je družba dosegla kot celota, in so do nagrade zato praviloma upravičeni vsi delavci.
Merilo, ki je zmanjšalo znesek božičnice za vse zaposlene, ki so bili odsotni več kot 40 ur, pa je v slabši položaj postavil tiste, ki so zaradi osebnih okoliščin bili primorani ostati doma za daljše časovno obdobje.
Pravilno! Pri nas je 40-letna sodelavka iz administracije na bolniški že več kot 6 let (delati želi 4 ure, ampak …
Naredi delodajalec kriterije, kako se bo delila božičnica pol pa največji zabušanti in delomrzneži takšno delitev minirajo. Oni bi imeli …
Če sem bil dalj časa iz takih ali drugačnih razlogov na bolniški, sem presneto težko prispeval k uspešnemu delu podjetja. …