Zamik plačila bo bolnišnicam povzročil težave

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Zamik plačil izvajalcem zdravstvenih storitev iz zdravstvene blagajne bo povzročil težave v likvidnosti več bolnišnic, opozarja direktor združenja zdravstvenih zavodov Metod Mezek.
Oglej si celoten članek

Dodaja, da bodo posledice čutili predvsem poslovni partnerji, gre predvsem za dobavitelje zdravil in medicinskih pripomočkov, katerim se bo zamik plačil še podaljšal.

Plače niso ogrožene

V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so napovedali, da bodo plačilo 73,3 milijona evrov premaknili na prihodnje leto. Med drugim bodo prenesli plačilo 54,2 milijona evrov za zdravstvene storitve, 11,1 milijona evrov pa za zdravila, medicinske pripomočke ter preskrbo s krvjo in cepivi.

Glede na to, da bo izvajalcem zdravstvenih storitev zamaknjeno plačilo drugega in tretjega dela decembrskega nakazila, izplačilo plač delavcem v zdravstvu naj ne bi bilo ogroženo, saj gre prvo nakazilo za plače.

Tako bodo zavodi najverjetneje zamaknili plačila svojim dobaviteljem (za ta korak so se že odločili v največji slovenski bolnišnici - Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana), večinoma gre za dobavitelje zdravil, medicinskih pripomočkov in krvi, ki so že sedaj največji upniki bolnišnic.

Mezek sicer nima podatka, da bi se dobavitelji zaradi zamud pri plačilih že umikali iz poslovnih razmerij z zdravstvenimi zavodi, a dodaja, da je to zagotovo mogoče, predvsem v tistih bolnišnicah, ki so že presegle večmesečne roke.

Neplačane terjatve že zdaj težava

Predsednik uprave veledrogerista Kemofarmacija Davorin Poherc je dejal, da jih bo zamik prizadel in da bodo skušali s poslovnimi partnerji urediti stvari tako, da bo položaj še vzdržen. "Mi bomo naredili vse, da poslovanje ne bo ustavljeno, da zdravila bodo. Vendar lahko na glas povem: Če bodo zamiki predolgi, bo Kemofarmacija pač ustavila promet, dokler ne bo plačil," je dejal.

Neplačane terjatve so po njegovih besedah že zdaj težava. Kot je dejal, več kot 20 odstotkov pričakovanih prihodkov kupci plačajo po roku plačila, a to zaenkrat še ni zamajalo likvidnosti Kemofarmacije. Sicer pa del zdravstvenih zavodov plačuje nemoteno, brez zamud, je ob tem navedel.

Da se zamiki pri plačilih že pojavljajo, vendar ne pri vseh enako, je dejal tudi direktor Sanolaborja Marko Bokal, ki sicer z napovedmi ZZZS ni seznanjen. Pojasnil je še, da se zaradi tega slabša tudi njihova likvidnost, zato so na to tudi že opozorili svoje dobavitelje.

Težave predvsem v regijskih bolnišnicah

Zamuda pri izplačilu iz zdravstvene blagajne bo sicer po Mezkovih besedah predstavljala težavo za vseh 18 bolnišnic v državi - gre predvsem za regijske bolnišnice - ki že poslujejo z izgubo in jo pričakujejo tudi ob koncu leta. To so bolnišnice, ki rezerv presežkov iz preteklih let več nimajo in je pod vprašanjem tudi njihova zmožnost najemanja posojil. Bolnišnice z največjim odstotkom izgube so Izola, Šempeter in Ptuj, je navedel.

Po njegovih navedbah zdravstveni zavodi sedaj skupaj beležijo 23 milijonov evrov izgube v letošnjem letu, ob koncu leta pa se bo ta minus predvidoma še poglobil na 26 milijonov evrov. Ob tem se akumulirajo nepokrite izgube iz preteklih let - do sedaj se je nabralo približno 80 milijonov evrov, kar pa ustanovitelji (država) praviloma ne krije.

Slabo kaže tudi v prihodnje?

Mezek je precej pesimističen tudi za prihodnje leto. Če se bo uresničila napoved, da bo ZZZS ostal ob koncu leta brez 115 milijonov evrov in če bodo plačilo tega prenesli v leto 2014, bi se obseg plačil zdravstvenim zavodom v prihodnjem letu dodatno znižal za skoraj 10 odstotkov.

Mezek opozarja, da je za zdravstvene zavode, ki so v izgubi, preveč že triodstotno znižanje cen zdravstvenih storitev, kakor je to opredeljeno v splošnem dogovoru za zdravstvo v prihodnje letu. "O desetih odstotkih si ne moremo niti zamišljati. To bi bil začetek konca takšnega sistema oziroma začetek kolapsa zdravstvenega sistema," je dejal.

Kot pravi, bi se to zagotovo takoj poznalo na obsegu in kakovosti storitev, prišlo bi namreč do podaljševanja čakalnih dob, zagotovo bi se dostopnost do storitev hitro in drastično slabšala.

Za prenos plačila 73,3 milijona evrov v prihodnje leto se je ZZZS odločil, ker ob koncu leta beležijo toliko nekritega minusa. Sicer pa bo zdravstvena blagajna po zadnji projekciji leto končala s 93,7 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki, pri čemer imajo za okoli 20 milijonov evrov rezerv iz preteklih let.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • mph
    11:33 18. December 2012.

    Glavni problem po mojem ni zdravstvo, ampak nesposobnost ZZZS-ja. Ki ga povrhu vsega vodi povsem zgrešena, zelo lena in nesposobna, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.