Zakrajšek: Gremo po poti Grčije

Foto: Žurnal24 Zakrajšek je Pahorju in Križaniču predlagal ukrepe za izboljšanje gospodarskega
Egon Zakrajšek, desna roka predsednika ameriške centralne banke (FED), Pahorju in Križaniču predlaga, naj Slovencem "nalijeta čistega vina". "Slovenija bi lahko šla po poti, po kateri je šla Grčija."
Oglej si celoten članek

Po mnenju Zakrajška nevarnost za to tiči v majhnosti gospodarstva in razmeroma nelikvidnem finančnem sistemu.

Tega ne ve nihče, ampak zagotovo ne veliko. Čim dalj se z reformami odlaša, dražje bodo, bolj bodo bolele in težje jih bo sprejeti.

Pomembno je, da se pripravi kredibilen načrt, da se reforme razdelijo medgeneracijsko.

Finančni trgi in trgi obveznic gledajo dolgoročno, ne na to, kaj se zgodi danes. Časa pa lahko zmanjka zelo hitro.
Zakrajšek na vprašanje, koliko časa ima Slovenija.
"Gre za tipičen portugalski ali pa grški scenarij. Slovenija je država, ki ima razmeroma, v primerjavi z drugimi, majhen dolg v primerjavi z BDP, ampak raste pa zelo hitro," je v intervjuju za časnik Finance dejal pomočnik direktorja oddelka za monetarne zadeve in vodja sektorja za analizo bančnega sistema v FED Zakrajšek.

Na vprašanje, ali se sindikati ne zavedajo tega scenarija, je Zakrajšek dejal, da se ga ne. "Tudi če se, jih to ne zanima. Imajo, na žalost, en sam cilj – popleniti vse, kar se da, danes. Ne skrbi za jutri, živi za danes!"

Pahorju in Križaniču: Sprijaznita se z realnostjo
Premierju Borutu Pahorju in finančnemu ministru Francu Križaniču zato svetuje, naj se sprijaznita z realnostjo in resnico.

"Ne opirajta se ne perverzne in povsem diskreditirane gospodarske ideje. Nalijta čistega vina Slovencem, pokažita realno stanje, kje so potrebne reforme, predlagajta realne, ambiciozne načrte."

Kot prvo bi morala Pahor in Križanič po mnenju Zakrajška zagotoviti umik države iz večine finančnega sistema, Telekoma in večine državnega premoženja in sprejeti precej poenostavljen davčni sistem, ki bo znižal davke na kapital in zmanjšal dohodke. In kot tretje predlaga reformo dela oziroma prožnejši trg dela.

Zelo hitro se lahko znajdemo na robu. Kaj, če se zdaj zgodi, da svetovna gospodarska rast malo zaškripa, v Nemčiji se gospodarsko zaupanje zmanjša, slovenski izvoz upade? Manj bo prihodkov, plačali pa bomo višjo ceno za zaupanje. To pomeni, da bi imeli še slabšo perspektivo ... Gre za načelo snežene kepe. To je potem zelo težko ustaviti.
Zakrajšek o nevarnosti znižanj bonitetnih ocen za Slovenijo

Pajdaški kapitalizem
Zakrajšek je tudi prepričan, da bi bilo v Sloveniji "zanesljivo" vse boljše, če banke ne bi bile v državni lasti.

"Vse to zagovarjanje nacionalnih interesov, favoritov, ni bilo nič drugega kot to, da se je vzpostavil, namesto pravega tržnega sistema, nekakšen pajdaški kapitalizem, v angleščini se temu reče crony capitalism, s katerim se je lahko politična elita, ki je prišla iz nekdanje Jugoslavije, obdržala na oblasti.

To idejo je zavila v nacionalni interes in zgodbo prodala povprečnemu Slovencu, češ: zakaj bi bili hlapci, če smo lahko gospodarji, poglej, kaj se je zgodilo Madžarom, pa ja ne bomo Čehi, da bomo vse razprodali in delali za tujce ..."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.