Predlog zakona o partnerski zvezi se ne dotika področij, zaradi katerih je na referendumu padla novela zakona o zakonski zvezi, je danes pojasnil nepovezani poslanec Jani Möderndorfer: ne vsebuje možnosti posvojitve s strani istospolnih parov. Zakonska zveza bi se spremenila v partnersko zvezo. Ta bi bila sklenjena kot klasična poroka, pojasnjuje poslanec, zakonec pa bi imel s sklenitvijo enake obveznosti in dolžnosti do partnerja, ki jih bi imel ob sklenitvi zakonske zveze. Zakon ne vključuje vprašanja zdravljenja neplodnosti z biomedicinsko pomočjo.
"S tem je zadoščeno vsem trem vprašanjem zaradi katerih je bil zakon v nedeljo na referendumu zavrnjen," pravi Möderndorfer.
Star zakon z novim imenom
Da bo vložil zakon se je odločil v nedeljo, potem ko so bili znani rezultati referenduma, je pojasnjuje. "Že zdavnaj je napočil čas, da se te stvari uredijo. A v Sloveniji očitno še nismo pripravljeni urejati to vprašanje na način, kot je bilo v predlogu novele."
Osnutek zakona je bil pripravljen v času, ko je vlado vodila Alenka Bratušek, v začetku leta je bil že v vladni obravnavi, spremenjena sta le ime zakona in obrazložitev.
"Primcu sem vzel veter iz jader"
"Perverzno bi bilo, da to vprašanje ureja nekdo, ki se je boril proti izenačitvi pravic," pravi Möderndorfer, ki meni, da vprašanje pravic ne sme biti predmet nabiranja političnih točk. "Vzel sem mu veter iz jader."
Aleš Primc je po njegovih besedah "zlorabil referendumsko vprašanje za svojo brezplačno predvolilno kampanjo in vključitev v politiko".
Nov zakon prej kot v enem letu?
Državni zbor sicer leto dni po tem, ko je bil zakon na referendumu zavrnjen, ne sme sprejeti zakona, ki je vsebinsko v nasprotju z odločitvijo volivcev. "A to ne pomeni, da država za eno leto ne sme več reševati tega vprašanja," pravi Möderndorfer. Prepričan je, da lahko z zakonom, ki nosi drugo ime in ki ureja vprašanja, ki niso bila sporna na referendumu, to področje uredimo prej kot v enem letu, je pojasnil.
-
Preberite tudi: Zmago na referendumu zagotovili podporniki vlade
Saj si dobro napisal, pač pa vseeno bi bilo bolje, da bi namesto 'svaka..' napisal VSA ČAST' ali po slovensko …
"Perverzno bi bilo, da to vprašanje ureja nekdo, ki se je boril proti izenačitvi pravic," pravi Möderndorfer,<br />To se strinjam. …
Kot bi tat šel v popravek zakona, da tatvina ni več prekršek. Ali se je učil pri Berlusconiju?