Zaključuje se energetska prenova planinskih koč

Foto: M. Ha. Krekova koča na Ratitovcu, posneto julija 2022, ko so v okviru energetske sanacije zamenjali kritino.
Foto: M. Ha. Krekova koča na Ratitovcu, posneto julija 2022, ko so v okviru energetske sanacije zamenjali kritino.
Z začetkom novembra se končuje pretežni del projektov, izbranih na podlagi razpisa za energetsko in okoljsko sanacijo planinskih koč iz leta 2021. Skupno je bilo med 25 projektov razdeljenih pet milijonov evrov, glavnina naložb pa je bila izvedena v letošnjem poletnem in jesenskem času, so danes sporočili iz Planinske zveze Slovenije.
Oglej si celoten članek

Razpis je lani objavilo ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, z namenom, da se poveča energetsko učinkovitost in zmanjša okoljski vpliv planinskih objektov. Na razpis se je v dveh rokih prijavilo več kot 30 investitorjev oziroma planinskih koč, odobrenih je bilo 26 projektov, pri čemer je en projekt kasneje odstopil od izvedbe.

Sredstva so prejeli Aljažev dom v Vratih, Cojzova koča na Kokrskem sedlu, Dom na Smrekovcu, Dom na Uršlji gori, Dom Planika pod Triglavom, Dom pod Storžičem, Frischaufov dom na Okrešlju, Grmovškov dom pod Veliko Kopo, Kamniška koča na Kamniškem sedlu, Koča na Dobrči, Koča na Kokoši, Koča na Loki pod Raduho, Koča na Planini pri Jezeru, Koča pod Kremžarjevim vrhom, Koča v Grohotu pod Raduho, Krekova koča na Ratitovcu, Mozirska koča na Golteh, Planinska koča na Svetem Jakobu, Planinska koča na Uskovnici, Planinski dom na Boču, Planinski dom na Jančah, Planinski dom na Resevni, Planinski dom pri Krnskih jezerih, Ribniška koča na Pohorju in Vojkova koča na Nanosu.

Pretežni del projektov se po navedbah planinske zveze z začetkom tega meseca končuje. Investicije so bile večinoma usmerjene v izvedbo stenskih in strešnih izolacij ter zamenjavo stavbnega pohištva. V več kočah so obenem zamenjali naprave za proizvodnjo toplote, od tega veliko toplotnih črpalk za sanitarno vodo ter izvedli različne ukrepe za zmanjšanje porabe vode.

Nekatere koče so vgradile ali sanirale male čistilne naprave, postavile lastno sončno elektrarno, zamenjale staro in dotrajano električno napeljavo ter dimniške tuljave, predvsem za zagotavljanje večje požarne varnosti.

Med prejemniki sredstev sta bili tudi planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Obe bosta zaradi zahtevnosti gradnje in velikega finančnega vložka za planince ponovno odprti predvidoma prihodnje leto. Koča, ki ni pogorela, a je bila na istem mestu praktično povsem na novo zgrajena, pa je Planinska koča na Uskovnici, ki je vrata ponovno odprla junija letos.

V Planinski zvezi Slovenije, planinskih društvih in planinskih kočah so hvaležni, da je država prepoznala potrebo po izboljšanju planinske infrastrukture, je ob tem pojasnil strokovni sodelavec planinske zveze za področje gospodarske komisije Dušan Prašnikar. "Obenem se nadejamo še za kakšen podoben razpis v prihodnjem finančnem obdobju, saj je potreb po obnovah planinskih koč še precej," je dodal.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.