Bonitetne agencije se največ financirajo z zaračunavanjem ocenjevanja podjetij in držav, kar sicer predstavlja navzkrižje interesov. Ena od raziskav je namreč pokazala, da so naročene bonitetne ocene v povprečju višje od nenaročenih, za Nedelo pojasnjuje Sabina Taškar Beloglavec s katedre za bančništvo in finance Ekonomsko-poslovne fakultete v Mariboru.
Bonitetna ocena je nujna
A država oceno potrebuje, da lahko izda svoje vrednostne papirje in se poteguje za prepotrebni denar, pravi o tem, da Slovenija ima pri Moody's naročeno ocenjevanje, torej plačuje za to, da dobiva (slabe) ocene. "O njihovi moči pričajo tudi nekatere izjave poznavalcev, na primer besede direktorja nemške agencije za nadzor finančnih storitev, da so to največja nenadzorovana avtoriteta na globalnih finančnih trgih," pojasnjuje Taškar Beloglavčeva.
Kljub veliko napakam so ugledne
Bonitetne agencije so v preteklosti naredile veliko napak in z najvišje ocenile podjetja ali banke, ki so kmalu bankrotirale. Kljub temu ni videti, da bi njihov ugled padel ali se zmanjšal njihov vpliv, kar predavateljica pojasnjuje z raznolikostjo trga, na katerem je toliko nepoučenih malih investitorjev in bonitetne agencije veljajo za kredibilnega posrednika informacij, "ki se mu žal slepo zaupa".
Kot primer navaja sesutje banke Lehman Brothers, ki so ji še dan pred bankrotom 2008 tri največje agencije pripisovale oceno A, "zanimivo pa je, da je neka manjša neregistrirana agencija pravilno predvidela bankrot".
Zakaj ne odgovarjajo za napake?
Agencije so se pogosto sklicevale na prvi amandma ameriške ustave, o pravici do govora oz. izražanja mnenja, in če ga kdo vzame za živo resnico, je krivda njegova. "Lani je sicer odbor ameriškega kongresa presodil, da so agencije odgovorne za svoje napovedi, vendar jih doslej, povedano zelo na splošno, niso mogli kaznovati zaradi starega zakona iz leta 1933, ki jim je podeljeval poseben status in tako niso veljale niti za finančnega posrednika niti za storitveno podjetje," še pojasni Taškar Beloglavčeva in dodaja, da so ta člen leta 2010 z znamenitim zakonom Dodd-Franck spremenili, tako da so agencije po novem, kot pravi, "zgolj" strokovnjaki.
Vse tri bonitetne agencije so ustanovljene s strani največjih ameriških bank, vsaj začetek. Istočasno pa so te ameriške banke največji …
To preprosto pomeni, če Slovenija ne bi plačala-naročila bonitetno ocenitev, bi bila še slabše ocenjena kot je bila sedaj. Zato …
Kot prvo...te agencije so bile ustanovljene samo z namenom, da lahko mešajo "dre*"!!<br />In kot drugo, če je tako, da …