Kot pravijo, se pred uvedbo evra marsikdo razlik ni zavedal, zdaj pa je zaradi enotne valute cene lažje primerjati ...
"Tako 500 mililitrov pasiranega paradižnika v Sloveniji stane 62 centov, na Hrvaškem 99. Instant kava (200 gramov) stane Sloveniji 3,49 evra, na Hrvaškem 3,82, instant pomarančni napitek pa v Sloveniji 3,19, pri Hrvatih pa 3,98 evra ..." navajajo.
"Razlogov za nižje cene v Sloveniji je veliko," ugotavljajo. "Slovenija ima nižjo davčno obremenitev večine izdelkov dnevne potrošnje in osnovna stopnja DDV je nižja kot na Hrvaškem, še posebej nižje pa so stopnje DDV, ki se nanašajo na živila, in sicer znašajo 9,5 odstotka, torej bistveno nižje kot na Hrvaškem," opisujejo.
Hrvate je težje oskrbovati
Krivijo tudi dejstvo, da je Hrvaška skoraj popolnoma zanemarila predelovalno industrijo in da so odvisni od uvoza, kar dodatno podraži hrano, pa tudi visoke stroške logistike. To pomeni, da je lažje oskrbovati slovenski kot hrvaški trg.
"Naše cene so višje, ker mora naše šibko gospodarstvo nositi veliko breme neučinkovitega javnega sektorja in države, kar je za gospodarstvo na tej stopnji razvoja predrago, vse to pa je treba vgraditi v cene in nižji standard državljanov," je za Index.hr povedal Slobodan Školnik, nekdanji predsednik uprave Emmezete.
"Cene so odvisne od dobavnih verig, uvoznikov, distributerjev, ki delajo svoje kalkulacije, pri trgovcih mislim, da to ni problem," je za RTL dejal Ivica Katavić, predsednik trgovskega združenja HGK.
Mi pa v avstriji
Zato pa kupujem dražje stvari samo še v Nemčiji!
Tudi v Sloveniji bi rabili več domače prehrambene industrije. Večina izdelkov je iz uvoza ali pridobljenih v drugih članicah EU …