Tudi ponoči in zjutraj so se nadaljevali prihodi vlakov z begunci in migranti v Dobovo, od koder jih preusmerjajo v nastanitvene centre po državi. Največ prebežnikov napotijo v Šentilj, kjer jih bilo zjutraj več kot 2800, pričakujejo pa še en vlak iz Dobove.
Na mejni prehod Dobova sta danes pripeljala dva vlaka s skupaj nekaj manj kot 2200 migranti - prvi ob 2. uri, drugi pa nekaj po 4. uri. Od tam so z vlaki in avtobusi nadaljevali pot proti Šentilju, Jesenicam in Vrhniki. V sprejemnem centru v Dobovi je bilo ob 9. uri okoli 1000 migrantov, brežiški sprejemni center pa je že več dni prazen.
Najbolj obremenjen je Šentilj
Avstrija jih je na bivšem starem mejnem prehodu Šentilj zvečer sprejela 2262, ki so bili nastanjeni v nastanitvenem centru Šentilj, zvečer in ponoči pa so z vlaki in avtobusi iz Dobove, Dobovca in Imena v Šentilj pripeljali še 2816 beguncev in migrantov. Poleg tega je iz Dobove proti Šentilju nekaj pred 6. uro odpeljal še en vlak s sedmimi vagoni migrantov.
Sprejemna centra v Središču ob Dravi in Gruškovju sta prazna. Na mejnem prehodu Gruškovje sicer po najavi hrvaških varnostnih organov pričakujejo pet avtobusov z migranti, ki jih bodo registrirali v sprejemnem centru Gruškovje.
V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je trenutno nastanjenih 250, v nastanitvenem centru v Lendavi pa 487 migrantov, navajajo na soboški policijski upravi. V sprejemnih centrih v Petišovcih in Dolgi vasi trenutno ni migrantov.
600 beguncev in migrantov je Avstrija sprejela na Jesenicah, kamor jih je pripeljal vlak iz Dobove, v nastanitvenem centru Vrhnika pa je bilo preko večera in noči 871 oseb.
V Brežicah izredna seja
Hkrati je treba preprečiti prehod beguncev čez zeleno mejo in za njihov vstop v državo na območju Občine Brežice vzpostaviti eno ali dve vstopni točki. Zahtevajo tudi, da dobovskega sprejemnega centra ne širijo in da država čim prej začne upravičencem vračati stroške za delo z migranti.
Zanimalo jih je tudi, zakaj v Dobovo ne pripelje večji vlak, da bi na njem lahko popisali vse begunce. Predstavniki državnih organov so pojasnili, da je dogovor z avstrijskimi oblastmi tak, da sprejmejo na meji le šest vagonov.
Škodo bodo obravnavali kot ob naravnih nesrečah
Predsednik sveta Krajevne skupnosti Dobova Mihael Boranič je opozoril, da so v preteklih dneh v Dobovo, v kateri živi približno 3000 ljudi, prišli deset tisoči beguncev, kar je okrnilo tamkajšnje življenje in ohromilo območno gospodarstvo ter turizem.
Na sejo so povabili tudi generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Darka Buta, ki je dejal, da bi radi v sprejemnem centru v Dobovi uredili še bolj primerne sanitarne pogoje za sprejem prebežnikov.
Enega izmed šotorov nameravajo podaljšati, čez približno 14 dni bodo pripravili čistilno akcijo na širšem brežiškem območju, pripravljajo pa se tudi na oceno škode na kmetijskih površinah, na njihov sanacijo in na poravnavo stroškov podobno kot v primeru naravnih nesreč.
Cerar, investicija v ograjo je denar vržen skozi okno. Ograja teh ljudi ne bo zadržala. Ograja ne bo rešila ničesar. …
Ne bom pustil,da se kdo od mojih družinskih članov udeleži teh čistilnih akcij!! Da bi moji otroci čistili za temi …
Domov si pelji svoje muslije, pa naj še stara poskrbi za njih!