Spletni gigant Goggle je na željo slovenskih oblasti filtriral določene internetne vsebine, cenzura pa je potekala med julijem in decembrom 2009, kažejo podatki Google Transparency Report. Točnega števila zahtev ne bodo objavili, sicer naj bi jih bilo manj kot deset, ker bi tako lahko razkrili podatke.
Seja slovenske vlade na Youtubu
Eden od bolj znanih primerov, ki spada med tovrstne zahtevke, so posnetki s seje vlade (tako Janeza Janše kot Boruta Pahorja), ki so prišli na spletno stran YouTube pod naslovom Stari obrazi. Portal YouTube je namreč v lasti Googla. Potem ko je vlada dosegla umik video posnetkov z zaprtih vladnih sej, so bili ti znova pojaviljeni in postopek zahteve za umik posnetkov so morali ponoviti.
Za katere vsebine so zahtevali umike in iz kakšnega razloga, smo povprašali tudi vlado, odgovore pa še čakamo.
Nemčija želela umik 583 vsebin
Britanska vlada je, na primer, zaprosila za umik 135 video vsebin z YouTuba, ki so se nanašale na nacionalno varnost. Nemška vlada se ukvarja s problemom ekstremizma, zlasti v zvezi z objavo materialov z nacističnimi vsebinami prav tako na YouTubu, kjer so zaprosili za umik 583 video posnetkov. Ameriška vlada je največkrat želela ostranitev posnetkov nasilnih policistov, a se Google ni strinjal, zato je odstotek odobrenih ZDA zahtev veliko nižji - 63 odstotkov.
Število zahtev po umiku vsebin narašča
Kot so ob zadnji izdaji poročila ugotavljali tuji mediji, Googlovo poročilo kaže splošen trend naraščanja zahtev vlad držav, zakonodajnih organov in sodišč po umiku vsebin, ki kršijo pravice in zakon. Šlo je za zahteve zaradi vprašanja zasebnosti, spodbujanja nasilja ali sovražnega govora in "drugega" - kategorije, ki vključuje civilnopravne zadeve in sodne naloge. Google je sporočil, da je v 82 odstotkih primerov delno ali v celoti izpolnil prošnje vlad.
Toda številke so verjetno precej višje, kot je javno razkrito, ker so mnoge od teh zahtev zaupne narave in povezane z nacionalno varnostjo.
Ne vem zakaj delamo tukaj prav posebno velik problem. Poglejte podatke za demokratično Nemčijo. Namreč: <br />1. Obdobje Jan-Jun 2010 …
spodaj še je en miss spell<br /><br />Goggle je na željo slovenskih ...
Napiše se Google ne pa Goggle