Danes se izteka rok za doplačilo dohodnine za leto 2022 za tiste zavezance, ki so informativne izračune dohodnine prejeli v začetku junija. Vsi skupaj morajo državi vrniti 39,7 milijona evrov. Kdor izračuna ni prejel, mora napoved vložiti sam.
Tisti zavezanci, ki so lani med letom plačali preveč akontacije dohodnine, so preplačane zneske prejeli na svoje bančne račune že najpozneje do minulega petka, če morajo dohodnino doplačati, pa se jim rok izteka danes. Povprečni znesek doplačila znaša 460 evrov.
Zavezanci lahko odmerjeni davek poravnajo v več obrokih. Najbolj enostavno je to storiti na tri obroke, pri čemer pa ni treba predložiti nobenih dokazil o dohodkih, prihrankih in premoženju zavezanca ter njegovih družinskih članov.
Ob tem so na Fursu spomnili, da zavezancem, ki so zoper informativni izračun dohodnine vložili ugovor, zneska ni treba poravnati. Ugovor namreč zadrži izvršitev.
Že konec marca je finančna uprava v prvem svežnju odpremila na pošto 961.322 informativnih izračunov. Skupaj jih je tako letos pripravila za 1.548.859 zavezancev. Kdor izračuna ni prejel, mora napoved vložiti sam, in sicer najpozneje do danes.
Preoblikovanje možno le še danes
Istospolne partnerske zveze se lahko v skladu s spremembami družinskega zakonika, ki so začele veljati konec januarja, še danes preoblikujejo v zakonsko zvezo. Če partnerja ne izjavita v roku, da želita preoblikovanje, jima bo partnerska zveza z današnjim dnem prenehala.
V postopku preoblikovanja istospolne partnerske zveze v zakonsko partnerja na upravni enoti lahko izjavita, da želita preoblikovanje v zakonsko zvezo, pri čemer se za datum preoblikovanja šteje datum izjave, so zapisali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Prav tako lahko na upravni enoti izjavita, da želita izvesti preoblikovanje s sklenitvijo zakonske zveze v skladu z družinskim zakonikom. To pomeni, da se partnerska zveza preoblikuje v zakonsko z razglasitvijo načelnika upravne enote, da je zakonska zveza med njima sklenjena. Zakonsko zvezo lahko razglasi tudi oseba, ki jo je načelnik pooblastil, župan ali matičar.
Tretja možnost je, da na upravni enoti izjavita, da ne želita preoblikovanja v skladu z omenjenimi spremembami zakonika. To pomeni, da partnerska zveza preneha z dnem izjave.
Če partnerja ne moreta osebno priti na krajevno pristojno upravno enoto, velja tudi izjava prek videokonference. Slovenski državljani, ki živijo v tujini, pa lahko izjavo v postopku preoblikovanja podajo osebno na slovenskem diplomatsko-konzularnem predstavništvu.
Če partnerja iz opravičljivih razlogov ne podata izjave o preoblikovanju partnerske zveze v roku, zveza ne preneha v šestih mesecih po uveljavitvi sprememb zakonika. V tem primeru partnerja lahko podata izjavo o preoblikovanju partnerske zveze v zakonsko v dveh mesecih po prenehanju razlogov, zaradi katerih nista podala izjave. Zakon o partnerski zvezi se v tem primeru uporablja tudi po 31. juliju, so še pojasnili na ministrstvu.