Začetek predčasnega glasovanja

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Predčasno glasovanje se je začelo, vendar pozor!
Oglej si celoten članek

Od danes pa do četrtka že lahko glasujete na predčasnih volitvah za župane in predstavnike v občinskih svetih, vendar pozor. Dneve predčasnega glasovanja določijo občinske volilne komisije, tako da v vseh občinah glasovanje ne bo potekalo tri dni. V večjih občinah bodo volišča za predčasno glasovanje praviloma odprta vse tri dni, v manjših pa morda le en dan, praviloma v sredo, glas pa bo mogoče oddati od 7. do 19. ure.

Samo v svoji občini

Predčasno lahko volilke in volilci glasujejo samo na tisti okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik. Tudi v nedeljo lahko volilci glasujejo samo v svoji občini, saj gre za vezanost volilne pravice na prebivalce lokalne skupnosti, glasovanje po pošti v tujini, na diplomatsko konzularnih predstavništvih ter na volišču OMNIA, torej zunaj kraja stalnega prebivanja, na lokalnih volitvah ni možno.

Slovenija Na lokalnih volitvah tako ne bo šlo

Bolni pred odborom doma

Lahko pa volilci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu, če to sporočijo občinski volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja. Po pošti lahko glasujejo tisti, ki so na dan glasovanja v institucijah, denimo bolnišnici, če so to volilni komisiji sporočile pravočasno.

V 36 občinah že odločeno

Foto: Nino Verdnik Lokalne volitve v Mariboru Med 212 občinami v 96 občinah ne bo drugega kroga, saj kandidirata le dva kandidata ali manj. V 36 občinah pa je zmagovalec že znan, saj kandidira le en kandidat. V Mariboru, kjer se za mesto župana poteguje 18 kandidatov, kaže na drugi krog, v katerem bi se pomerila Franc Kangler in Saša Arsenovič.

Župani Janša že čestita svojim županom

Jankoviću zmaga v prvem krogu?

Foto: Boštjan Tacol Janković volitve Anketa, ki jo je agencija Ninamedia opravila za Dnevnik pa medtem kaže, da v Ljubljani drugega kroga ne bo. Jankoviću bi namreč svoj glas zaupalo 56,1 odstotka anketirancev, najbližjemu zasledovalcu, kandidatu SDS Anžetu Logarju, pa 18,4 odstotka vprašanih.

V 212 slovenskih občinah je v iztekajočem se mandatu 150 županov svojo funkcijo opravljalo poklicno, ostalih 62 pa je občine vodilo nepoklicno.

Plače med tri in štiri tisočaki

Nepoklicnim županom pripada nadomestilo za opravljanje funkcije v višini polovice plače, ki bi jim pripadala, če bi funkcijo opravljali poklicno.

Slovenija Športniki in estradniki, ki bi bili radi župani

Najvišjo plačo med župani prejema ljubljanski župan, ki je maja dobil 4820 evrov, le malo za njim pa je mariborski župan Andrej Fištravec, ki je maja dobil 4404 evrov. Več kot štiri tisočake sta prejela še župana Kopra in Velenja Boris Popović (4048 evrov) in Bojan Kontić (4084 evrov), kot edinemu iz nemestne občine pa je to uspelo županu Domžal Toniju Dragarju (4060 evrov).
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 07:48 13. November 2018.

    Ah ja... eni Slovenci mate spomin ko zlata ribica. Kanglerja za župana? Kera ovca bo njega volila!!!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.