Pediater je njegovi hčerki zaradi izpuščajev na ritki predpisal antibiotično mazilo Garamycin, Jugovic pa je moral v lekarni zanj plačati sedem evrov. "7 EVROV PREVEČ - Pun k... mi je našega zdravstvenega sistema," je zapisal na Facebooku in dodal še nekaj krepkih na račun davkov in politikov.
Zdelo se nam je nenavadno, da zavarovanje ne bi krilo zdravil za otroke, zato smo zadevo preverili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Je šlo za doplačilo in bi lahko dobil brezplačno zamenljivo zdravilo?
Plačati ga je treba, ker je v mazilu
"Gre za antibiotik v obliki mazila, ki ni razvrščen na listo. Te oblike zdravil (antibiotiki v obliki mazil za kožo) niso razvrščene na listo, tako da so tudi morebitne paralele samoplačniške," so nam pojasnili na ZZZS. In zakaj ta zdravila niso na listi? "Že pred leti je bila sprejeta odločitev, da lokalni antibiotiki ne sodijo na pozitivno listo, ker povečujejo odpornost povzročiteljev. Z vprašanjem zakaj jih zdravniki (še) predpisujejo se boste morali obrniti na stroko," so pojasnili v oddelku za zdravila ZZZS.
"Lokalna aplikacija antibiotikov, še posebej mazila za rane, so slabo učinkovita, poleg tega dražjo rano, zato jih tudi dermatologi v glavnem odsvetujejo. Zelo verjetno so se zato na ZZZS odločili tako, kot so se," nam je pojasnila prof. dr. Bojana Beović, predsednica sekcije za protimikrobno zdravljenje pri Slovenskem zdravniškem društvu in podpredsednica Komisije za smotrno rabo antibiotikov pri ministrstvu za zdravje.
Vzamejo ti vsak evro iz zepa,ce le lahko!Jst sm dializni bolnik in jemlem folacin za vsako skatlico odstejem skoraj 9eur …
doktor ti mora povedat katero zdravilo je brez doplačila ,če pa sam nekaj zahtevaš je pa druga pesem
Kar že dvajset let volite na volitvah to imate. Ker so po komunističnem receptu"vsi enaki", so tudi komunisti 20 let …