Subvencijo za najemnino tržnega stanovanja je lani dobilo le 307 prosilcev v 49 občinah, medtem ko jo je za neprofitno stanovanje prejelo približno 5.400 ljudi. “Tržna najemnina je bila lani prvič uvedena in verjetno vsi najemniki tržnih stanovanj ne vedo, da to možnost imajo. Drugo pa je, da so najemniki tržnih stanovanj po navadi bolje situirani kot najemniki neprofitnih,” razkorak pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu (MOP).
Najemnik neprofitnega stanovanja je lani povprečno dobil 85 evrov mesečne subvencije. Za tržno najemnino pa od denimo 40 evrov za stanovanje v Zasavju do 140 evrov, če je bilo stanovanje v Osrednjeslovenski regiji.
V manjših gradijo sami
Prejemniki subvencij so najpogosteje enočlanska gospodinjstva, pretežno upokojenci z nizkimi pokojninami. Največ subvencij dobijo tisti, ki živijo v mestnih občinah.
Nobenega upravičenca pa nima kar 27 odstotkov občin, približno toliko jih ima le enega ali dva na leto. “Gre predvsem za manjše občine, kjer stanovanjske probleme večinoma rešujejo z gradnjo ali nakupom individualnih stanovanjskih hiš ter je neprofitnih ali tržnih stanovanj zelo malo,” razlagajo na MOP.
Občine so lani za subvencije neprofitnih najemnin porabile približno 5,5 milijona evrov, za subvencije tržnih pa 154 tisoč evrov. Polovico zadnjih jim sicer ob koncu leta povrne država.
Kako do subvencije za stanovanjsko najemnino?
Da je najemnik upravičen do subvencije, ne sme preseči 430 evrov mesečnega dohodka. Če gre za petčlansko družino, pa ne sme preseči 1.130 evrov mesečnega dohodka. Do subvencije za tržno stanovanje so upravičeni le tisti, ki so se predhodno prijavili na javni razpis za dodelitev neprofitnega stanovanja.
Subvencija se prizna le do določene velikosti stanovanja (če denimo dva človeka bivata na 70 kvadratnih metrih, jima pripada subvencija le za 45 kvadratnih metrov stanovanja).
Vloga se odda kadarkoli v letu, pravica namreč ni vezana na porabo proračunskih sredstev. Najemnik vlogo odda na občini, kjer o subvenciji odločijo v 30 dneh. Priložiti je treba dokazila o dohodkih v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo vloge, fotokopijo najemne pogodbe, zapisnik o vrednosti stanovanja, zadnje potrdilo o plačani najemnini, izjavo o premoženjskem stanju ter številko transakcijskega računa lastnika neprofitnega stanovanja oziroma računa najemnika stanovanja, če gre za tržno stanovanje.
Za najem do 140 evrov
Subvencije. Največ jih dobijo samski upokojenci.