Kot je pozno sinoči povedal minister za javno upravo Boris Koprivnikar sta z dogovorom zadovoljni obe strani. Skupni učinek dogovora na javno-finančne izdatke vseh blagajn v prihodnjem letu bo po njegovih besedah približno 56 milijonov evrov.
Za državo, je poudaril, prinaša obvladljive finančne posledice, hkrati pa je usmerjen tako, da po eni strani več in prej daje tistim, ki so v slabšem socialnem položaju.
Jasna časovnica
V dogovoru so po ministrovih besedah predvideni roki za odpravo anomalij pri vrednotenju delovnih mest, kar sicer v plačnem sistemu stalno povzroča trenja.
Celoten znesek v ta namen je na letni ravni dogovorjen v višini 70 milijonov evrov. A v prihodnjem letu še ne bo potreben v celoti, saj bodo, kot je navedel Koprivnikar, pri najslabše plačanih nepravilnosti začeli odpravljati in višje plače izplačevati z majem, za ostale pa z julijem. Z zdravniki se bodo pogovarjali posebej, a dinamika odprave anomalij naj bi tudi zanje potekala v istih rokih kot za ostale javne uslužbence.
Za sindikate je pomembno tudi, da se bodo začeli bolj konkretno odpravljati varčevalnih ukrepi. Kot je pojasnil vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, se večina varčevalnih ukrepov odpravlja v prihodnjem letu, v letu 2018 pa bodo veljale le še omejitve pri delovni uspešnosti in zamik izplačil napredovanj na december. Leto 2019 ni del dogovora.
Podrobneje iz dogovora
Regres za letni dopust se bo v letu 2017 izplačeval:
- do vključno 16. plačnega razreda v višini 1000 evrov;
- od vključno 17. plačnega razreda do vključno 40. plačnega razreda v višini 790,73 evrov;
- od vključno 41. plačnega razreda do vključno 50. plačnega razreda v višini 600 evrov;
- od vključno 51. plačnega razreda navzgor v višini 500 evrov.
Iz naslova izplačila regresa se v letu 2017 predvideva 12,4 mio evr.
Premije za kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje za leto 2017 se bodo izplačevale za vse starostne skupine v višini 30 odstotkov, pri čemer se bodo višje premije izplačevale za dve starostni skupini:
- za tiste, ki so stari od 50 do vključno 55 let v višini 50 odstotkov zneska polne premije;
- za starejše nad 55 let pa se bodo izplačevale v višini 80 odstotkov zneska polne premije.
Obema omenjenima starostnima skupinama, ki bosta prejeli višji odstotek premij, bo to višje izplačilo pripadlo s 1. marcem 2017.
Področje odprave anomalij se bo v 2017 reševalo po naslednjem sistemu: vladna in sindikalna pogajalska stran sta se dogovorili, da se do 1. maja 2017 za vsa delovna mesta dogovorijo o uvrstitvi v plačni razred. V tej zvezi sta dogovorjeni dve skupini delovnih mest, ki se jim odpravljajo anomalije:
- v prvi skupini so tista delovna mesta, ki so uvrščena do vključno 26. plačnega razreda. Pri teh delovnih mestih se anomalije odpravijo s 1. julijem 2017;
- pri vseh ostalih delovnih mestih (v višjih plačnih razredih) se anomalije odpravijo s 1. oktobrom 2017.
Medtem ko leto 2019 ni del dogovora, pa sta za leto 2018 dogovorjeni še dve omejitvi, in sicer na področju napredovanj in delovne uspešnosti, ki tudi predstavljata ključno finančno obremenitev za javne blagajne.
Tako je bilo za leto 2018 med vladno in sindikalno pogajalsko skupino dogovorjeno, da javni uslužbenci, ki v 2018 napredujejo, dobijo napredovanja izplačana z zamikom, to je s 1. decembrom 2018. Ob tem je dogovorjeno, da se v letu 2018 redna delovna uspešnost ne izplačuje. Glede izplačevanja povečanega obsega dela se le ta izplačuje v enaki višini, kot v letu 2017 (to pa pomeni, da se na ravni posameznika izplačuje 20 odstotkov osnovne plače oziroma 30, če se izplačuje tudi iz naslova posebnega projekta).
dezurni@zurnal24.si
Ta rdečim tega nikoli ni bilo, ni in ne bo jasno.
ha,ha,ubogi narod-raja-ovčke-delavčki,imajo po 450-550 plače,nekateri brez regresa ali 150 euro le tega in mnogi brez plačane del.dobe,vsi ti napajajo vso …
Tako je prav. javni uslužbenci zaslužijo višje plače. Vsaj nekdo v Sloveniji naj ima lepo plačo za ne preveč delati.