Vlada je obravnavala in potrdila izhodišča davka na premoženja, ki se bo izpeljal na račun obremenitve druge, tretje in vseh ostalih nepremičnin. Prva lastnina se ne bo obdavčila, vse ostale pač, je na tiskovni konferenci poudaril premier Robert Golob. "Na ta način se bo stimulirala uporaba nepremičnin kot stanovanjskih objektov, prav tako se bo dosegla večja dostopnost stanovanj, zato se bodo davek na oddajanje stanovanj v najem odbijal od novega davka na nepremičnine.. Na trgu bomo lahko ponudili več nepremičnin in na drugi strani zvišali kupno moč predvsem mlajših zaposlenih, ki si bodo lahko na ta način ustvarili dom."
V skladu z izhodišči, ki bodo predvidoma do konca januarja v javni obravnavi, bo obdavčena druga in vsaka naslednja stanovanjska nepremičnina, v kateri lastnik ne prebiva. Pogoj, da se lastnik izogne plačilu novega davka, bo torej stalno prebivanje v nepremičnini. V nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč se z novim davkom ne bo poseglo, je povedal Golob.
Primer izračuna
Davek se bo odmeril od posplošene tržne vrednosti nepremičnine, ki jo izračuna geodetska uprava. Pri 1,45-odstotni davčni stopnji, ki so jo omenili na tiskovni konferenci, bi za 200 tisoč evrov vredno stanovanje davek znašal 3625 evrov na leto oziroma za 145 evrov za vsakih deset tisoč evrov vrednosti. Pri davčni stopnji 1,45 odstotka bi se po ocenah ministrstva za finance zbralo 680 milijonov evrov davka.
Prvo stanovanje, v katerem lastnik biva, ne bo obdavčeno, bodo pa praktično brez izjem obdavčene vse druge stanovanjske nepremičnine tako fizičnih kot pravnih oseb. Tak je predlog ministrstva za finance, kdaj bi do obdavčitve lahko prišlo, še ni znano, saj gre predlog najprej v javno razpravo.
Stanovanje, v katerem biva otrok, obdavčeno
Če otrok biva v stanovanju, ki je v lasti staršev, bi bilo stanovanje obdavčeno. Če sta sestri lastnici vsaka polovice hiše, ena pa bi prebivala drugje, bi bila njena polovica obdavčena, druga polovica, v kateri sestra prebiva, pa ne.
Vikend je stanovanjska hiša in je druga stanovanjska nepremičnina, vsak bo plačal davek glede na delež solastnine.
"Poanta je, da mora biti lastnik tisti, ki tam živi, če bodo prepisovali stanovanja na družinske člane, je to prosta odločitev lastnika, morda je to spodbuda, da se prej prepiše na mlade," pravijo na ministrstvu za finance.
Večina lastnikov ne bo obdavčena
Večina fizičnih oseb ne bo obdavčenih, saj ima eno nepremičnino 680 tisoč oseb, zelo verjetno pa tam tudi prebivajo. Dve stanovanjski nepremičnini ima okrog 85 tisoč fizičnih oseb, ki imajo skupaj 170 tisoč nepremičnin, tri nepremičnine ali več pa 40 tisoč fizičnih oseb, ki imajo skupaj 270 tisoč stanovanjskih nepremičnin. Obdavčeni bodo tudi tuji lastniki, saj je predmet obdavčitve stanovanje.
Če se stanovanje oddaja v najem, bi se davek znižal za četrtino vseh pobranih in finančni upravi prijavljenih najemnin. Ta olajšava ne bi veljala za kratkoročno oddajanje prek Bookinga in Airbnb, ampak le, če v stanovanju nekdo živi na podlagi najemne pogodbe, ki je sklenjena na podlagi stanovanjskega zakonika.
Pri najemnini 500 evrov na mesec bi se davek na stanovanje znižal za 1500 evrov, kar glede na vrednost stanovanj v Mariboru, Celju in na Ptuju lahko pomeni, da novega davka za stanovanja, ki se oddajajo, sploh ne bi bilo treba plačati.
Učinek samo višje najemnine?
Na vprašanje, ali bo novi davek pomenil le višje najemnine, pa na ministrstvu za finance odgovarjajo, da to nima smisla, saj bo lastnik moral plačati en ali drugi davek, vlaganje v nepremično, ki je olajšava pri davku na oddajanje premoženja v najem, pa je treba dokazati.
"Pričakujemo, da bodo ljudje bolj prijavljali oddajanje v najem, to je spodbuda, da je 25 odstotkov prijavljenih najemnin nekaj več kot se plača davka na oddajanje v najem," pravijo.
Nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ) ostaja, davek na premoženje pa se ukinja, saj gre za istovrsten zakon. To pomeni, da bo nekdo, ki živi v milijon evrov vredni nepremičnini v Ljubljani, davka ne bo plačal, ga bo pa plačal nekdo s stanovanjem in vikendom, ki nista skupaj vredna niti desetine tega zneska.
"Primarni cilj je podpora stanovanjski politiki, če nekdo biva v milijon evrov vrednem bivališču, je namenjeno bivanju lastnika in ne bo obdavčeno. To je prva pomoč, da se obstoječi stanovanjski fond aktivira," pravijo na ministrstvu.
"Evidence Gursa so dobre, nove vrednosti bodo izračunane marca ali aprila 2025, takrat bo možno tudi izpodbijanje te vrednosti, po vsebini je NUSZ drug davek, to so druge zadeve, davek na nepremičnine je samostojna zgodba, v tem trenutku se nam zdelo bolj pomembno nasloviti stanovanjsko politiko," odgovarjajo na vprašanje, zakaj niso namesto NUSZ uvedli nepremičninskega davka z olajšavami za prvo nepremičnino.
Po eno stanovanje ima 7500 podjetij, dve stanovanjski nepremičnini ima 1722 podjetij, tri in več pa 2500 podjetij. Skupaj imajo podjetja v lasti 85 tisoč nepremičnin, ki bi bile po novem vse obdavčene, bi se pa plačani davek upošteval pri davku na dobiček ali dohodnini.
V obdavčitev naj bi bila vključena tudi stavbna zemljišča, šlo naj bi za spodbudo, da se pozidajo.
"Naš namen je, da bi bila odmera čim bolj enostavna, v vsakem pritožbenem postopku pa je možno dokazovanje, da zemljišče dejansko ni namenjeno za gradnjo stanovanjskih nepremičnin. Fizična oseba ima lahko deset majhnih stavbnih zemljišč enega zraven drugega, na vsakem ni možno, na vseh pa bi lahko," na pomislek, da na mnogih stavbnih zemljiščih sploh ni mogoče graditi, odgovarjajo na ministrstvu za finance. Do konca leta 2026 morajo sicer občine urediti evidenco stavbnih zemljišč.
Izhodišča za davek gredo zdaj v javno razpravo.
Pri povprečni plači 520 evrov več na leto
Denar, ki bi ga pobrali, bi namenili za razbremenitev dela. Koliko bo zbranega, bo odvisno od davčne stopnje.
Prvi ukrep bi bila dodatna dohodninska olajšava za vse, ki so v rednem delovnem razmerju. ČE bi zanjo namenili 400 milijonov evrov, bi znašala dva tisoč evrov, nekdo na minimalni plači bi bil letno 320 evrov na boljšem, nekdo s povprečno plačo pa 520 evrov.
Drugi del ukrepov bo popravek dohodninske lestvice, razredov in stopenj v srednjih in višjih razredih. "Ti zavezanci so tisti, kjer je pomanjkanje delovne sile največje," so prepričani na ministrstvu.
janez.zalaznik@styria-media.si
Ja krasno. Kaj pa naprimer, stara kmečka hiša kot druga neprimičnina, ki ni primerna za bivanje, brez kopalnice, brez WC, …
Ulica kliče...če ta tič doživi celi mandat nam pa na žalost ni več pomoči in si zaslužimo da smo hlapci.
hotl ste komunajzarje, zdej jih pa glejte...čist enostavno...