Za cepljenje še ni prepozno

Foto: Žurnal24 Najučinkovitejša zaščita pred klopi je cepljenje. (Foto: Shutterstock)
Hrvaška: pet moških v komi zaradi ugriza klopa. Strokovnjaki pravijo, da za cepljenje še ni prepozno, na klope pa bodite zelo pozorni.
Oglej si celoten članek

Na Hrvaškem je že pet moških zaradi ugriza klopa, ki je pri vseh povzročil vnetje možganske ovojnice, padlo v komo. Njihovo zdravstveno stanje je zelo resno, saj je virus povzročil vnetje možganov, pozneje pa tudi paralizo dihalnih mišic. Strokovnjaki priporočajo previdnost, še bolj pa cepljenje, za katero tudi v tem letnem času ni prepozno.

Cena cepiva:
Odmerek cepiva
proti klopnemu meningoencefalitisu za odrasle stane 32 evrov, za otroke pa 31 evrov (podatki Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana).

Za osnovno cepljenje so potrebni 3 odmerki: prvič, čez 1–3 mesece in čez 9 –12 mesecev. Temu sledijo posamezni poživitveni odmerki – prvi čez 3 leta, naslednji na 5 let. Če se niste cepili pozimi, ko je cepljenje najbolj priporočljivo, se lahko cepite tudi pozneje oziroma vse leto. Če se osnovno cepljenje začne v času, ko so klopi že aktivni, prejme oseba dva začetna odmerka v presledku dveh tednov, da se zagotovi hitra zaščita. Tretji odmerek je treba dobiti od 5 do 12 mesecev po drugem odmerku.

V Ljubljani je 6 ljudi hospitaliziranih zaradi klopnega meningitisa. Njihovo zdravstveno stanje ni resno.

Ker cepivo za Lymsko boreliozo za zdaj ni na voljo, strokovnjaki svetujejo, da se pred vbodom klopa zaščitite s primernimi oblačili in repelenti, s pregledovanjem kože in takojšnjim odstranjevanjem klopov. Mesto vboda je treba opazovati več tednov in če se pojavi značilna rdečina, je potreben takojšen obisk pri zdravniku. Pomembno je pravočasno zdravljenje z ustreznimi antibiotiki, da preprečimo nadaljnji razvoj bolezni.

Okužen le manjši del klopov

Strokovnjaki pravijo, da je možnost, da po vbodu klopa zbolimo, razmeroma majhna, saj je okužen le manjši del klopov. Majhna je tudi možnost okužbe v primeru, da nas ugrizne okužen klop, saj le del ljudi, pri katerih okužba nastane, tudi zboli. Na leto zaradi klopnega meningoencefalitisa pri nas zboli med dvesto in tristo ljudi, zaradi Lymske borelioze pa do tri tisoč ljudi.

Foto: Žurnal24 Prvi simptomi podobni gripi
Za slednjo je značilno obolenje z več fazami, ki jih ponavadi spremlja utrujenost, glavobol, bolečine v mišicah in okvare sklepov. Prvi znaki klopnega meningoencefalitisa (KME) so podobni gripi in se pojavijo od sedem do štirinajst dni po okužbi. Pri človeku se lahko pojavi utrujenost, slabo počutje, bolečine v mišicah, vročina in glavobol, kasneje lahko nastopijo znaki, značilni za meningitis, kot so visoka vročina, močan glavobol, slabost in bruhanje, lahko celo nezavest in smrt.

Z borelijami okuženi klopi so razširjeni po vsej Sloveniji, klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega meningoencefalitisa pa je največ na Gorenjskem, Koroškem in v ljubljanski regiji. Nekoliko manj jih je na Notranjskem, Kočevskem in novomeškem območju.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.