Pred kratkim smo poročali, da je direktor Triglavskega narodnega parka Tit Potočnik iz svojega nekdanjega podjetja Tineja na sporen način nase prenesel stanovanje, podjetje pa je nato končalo v stečaju. Povsem možno, celo verjetno je, da jo bo odnesel brez posledic.
Stečajna masa je namreč prazna, kar pomeni, da ni denarja za vložitev tožbe, v kateri bi sodišče presodilo, ali je bil prenos zakonit ali ne. Stečajni upravitelj je zato v izrednem poročilu upnike pozval, naj založijo denar za sodne stroške.
"Upravitelj v okviru tega izrednega poročila obveščam o potencialnih nepravilnostih, ki so bile ugotovljene pri vodenju predmetnega poslovnega subjekta pred začetkom stečajnega postopka in upnike v nadaljevanju pozivam k založitvi denarnih sredstev za vodenje sodnih postopkov zoper odgovorne osebe," je v izrednem poročilu zapisal stečajni upravitelj Tadej Bobik.
Razen enega upniki le državne ustanove
V stečaju podjetja Tineja je bilo priznanih za 212 tisoč evrov terjatev, 96 tisoč evrov je podjetje ostalo dolžno finančni upravi, 84 tisočakov zavodu za zaposlovanje, 19 tisoč evrov Zpizu, 11 tisoč evrov Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in dva tisoč evrov podjetju A1.
Stečaj podjetja je predlagala finančna uprava, ki je v prvih devetih mesecih letošnjega leta vložila 412 predlogov za stečaj. Furs sicer sme založiti tudi denar za začetek sodnih postopkov v stečajih, a kot so nam pojasnili, "ne gre za pogosto prakso".
"Pri odločitvi za založitev denarja za začetek sodnih postopkov FURS presodi vse okoliščine primera, pridobi relevantne podatke pri upravitelju za sprejem odločitve ali založiti stroške postopka (npr. kakšne so vse prijavljene terjatve v stečaj, kakšen je položaj FURS, možnosti poplačila prijavljenih terjatev, ali imajo morebiti tudi drugi upniki interes pristopiti k založitvi stroškov; če se v pravdi uspe – kakšne so možnosti dejanske izterjave zneska zoper toženo stranko)," so nam pojasnili na finančni upravi.
Stečajni upravitelj nekdanjega podjetja Tita Potočnika meni, da je spornih za 158 tisoč evrov poslov.
Podjetje Tineja je Tit Potočnik ustanovil septembra 2018. Potočnik je podjetje oktobra 2020 prodal Natalii Tovt iz Ukrajine, dan pred prodajo podjetja pa je od podjetja na domnevno sporen način odkupil stanovanje na naslovu Vurnikov trg 3a v Radovljici. Stanovanje je veliko 125 kvadratnih metrov in po množičnem vrednotenju vredno 319 tisoč evrov.
110 tisoč evrov kupnine je Potočnik nakazal Gorenjski banki, ki je imela na stanovanju hipoteko, banka je potrdila, da je denar prejela. Sporno pa je plačilo kupnine v višini 128 tisoč evrov, ki je bilo izvedeno s poboti vprašljivih terjatev ter 30 tisoč nakazil na njegov račun. Več o tem lahko preberete tukaj. Potočnik se na naše prošnje za pojasnila ni odzval.
Stanovanje sicer ni več v njegovi lasti, prodal ga je Doris Mencinger, denar za nakup pa ji je posodil kar Potočnik sam oziroma njegovo podjetje Toreador.
janez.zalaznik@styria-media.si
Seveda, da ne bo posledic, on spada med elito, kateri se še nikoli ni nič zgodilo.
Skoraj 30 let ta država ni želela urediti stečajnega prava, ki ga je po izboru tedanje politike ustvarila Plavšakova Nina. …
Kakopak saj je janšev človek. Oni so pregovorno nedolžni in nikomur nimajo kaj opravičevati in zagovarjati..Blagor njim !