Predstavniki države so se v sredo zaradi reševanja romske problematike mudili na Dolenjskem in v Beli krajini. Notranji minister Boštjan Poklukar je županu Škocjana Jožetu Kaplerju obljubil okrepitev policijskih aktivnosti, županja Metlike Martina Legan Janžekovič pa je državni sekretarki Helgi Dobrin pojasnila, da se po dolgoletnem zglednem sobivanju z Romi pojavljajo nove generacije, ki so vse bolj predrzne in agresivne, in zahtevala enakost pred zakonom za vse.
V kolikšni meri zakon Rome sploh doseže, še bolj pa ustrezno sankcionira, se sprašuje tudi 40-letni Danijel Supančič iz Mihalovca, streljaj od Dobove. Po brutalnem napadu 27. februarja letos se je v službo vrnil prejšnji mesec.
Zgodilo se je po družinskem izletu
"Tedaj, najbrž zaradi adrenalina, še vedno nisem čutil, da bi bil zaboden, otrok mi je rekel, da krvavim. Naenkrat sem začel pljuvati kri in začelo se mi je vrteti. Trgovko sem prosil za vodo, kakšen liter sem jo spil, in legel na bok, prepričan, da se bom onesvestil. Menda sem se trikrat, med vmesnim zbujanjem pa si slekel majico, ki mi jo je nek delavec iz Dobove tiščal na obe rani. Žena je medtem klicala pomoč."
Hitra reakcija zdravnika
Supančiča so prepeljali v brežiško bolnišnico in po prvem rentgenskem slikanju ugotovili, da pljuča niso predrta. Toda čez dobro uro se je njegovo stanje poslabšalo: "Med dihanjem sem čutil, da mi zrak uhaja iz hrbta. Zdravnik dr. Darko Salaković je takoj prepoznal hemopnevmotoraks in me operiral, saj bi se mi pljuča sesedla, zavoljo nabiranja krvi pa je grozil še infarkt. Vstavili so mi drenažo, tlak sem imel takrat 70/30, srčni utrip pa 190. Dr. Salaković mi ni samo razlagal stanja, ampak je bil tudi psiholog, ves čas se je pogovarjal z mano in se še kasneje, ko mu ni bilo več treba, zanimal, kako okrevam. Kapo dol pred takim zdravnikom. Ne tako dolgo nazaj je prišel iz Beograda."
Oči ima na hrbtu
Po petih dneh bolnišnične nege in štirih mesecih bolniškega staleža je postalo jasno, da trajnih posledic ne bo. "Ostale pa so psihične. Kamor koli grem, imam oči na hrbtu," je dejal Supančič, ki ne more razumeti, da je napadalec ovaden samo zaradi povzročitve hude telesne poškodbe, ne pa poskusa uboja. Kar zares ni logično – na Žurnalu24 smo denimo poročali o primeru, ko je obtoženi zgolj izvlekel nož, pravzaprav pipec, ne da bi prizadejal kakršno koli poškodbo, in je bilo to opredeljeno kot poskus uboja. Je pa res, da lahko tožilstvo po končani preiskavi na sodišče vloži obtožnico po kvalifikaciji za hujše kaznivo dejanje.
Udaril občinskega svetnika
Po Supančičevih besedah so mu takrat tudi izmaknili torbico s približno 70 evri, eden od mladoletnih Romov jo je menda spravil v avto. Toda policisti naj ne bi ukrepali zaradi tega, kot tudi ne, ko je po njihovem prihodu, torej vpričo njih, nek drug Rom udaril občinskega svetnika.
"Junija in julija lani mi je ta Rom prišel večkrat grozit v trgovino v Novem mestu, kjer sem takrat delal, nazadnje mi je zabrusil, da sem gotov. Takrat je bil po naključju v lokalu kriminalist v civilu, ki sem mu rekel, da bom možakarja prijavil, pa me je vprašal, zakaj, saj so samo grožnje," je nadaljeval Supančič. "Roma po tistem nisem videl do 27. februarja."
Na delovnem mestu pa zato redno videva druge, prav tako agresivne: "Prejšnji ponedeljek sem v trgovskem centru v Brežicah opazil, da kradejo, odredil varnostni pregled in jih poučil, da ga imajo pravico zavrniti, vendar bom v tem primeru moral poklicati policijo. Rom je naslednji trenutek zavpil ženi, naj mu poda solzivec, meni pa 'Ubili te bomo, pi... ti materina'. Rekel sem mu, da ga bom zadržal in poklical policijo. V tem času se je zbralo že več Romov, tudi pred trgovino, on pa je prijel za solzivec, ki mu ga je podala žena. Zbil sem mu ga z rok in uporabil strokovni prijem. Policisti so vse skupaj popisali, jaz pa sem tokrat podal prijavo zaradi groženj."
Sicer pa po njegovih izkušnjah trgovci sploh ne prijavljajo več tatvin, saj so bile tudi prodajalke tarče groženj. Podobno je s kmetovalci, ki požrejo kraje pridelkov. "Toda po drugi strani Romi suhomesnate izdelke ali drva po ugodni ceni prodajo večinskemu prebivalstvu, ki dobro ve, da gre za ukradeno robo. Od kdaj pa imajo Romi hosto? Stvari niso tako enoznačne."
Nihče ne nese mleka v hladilnik
Kot zatrjuje, se razmere ne slabšajo iz leta v leto, ampak iz meseca v mesec, tedna v teden: "Ker se ne zgodi nič, je ljudi strah. Mene je strah, ker inštitucije ne delujejo, zato se pojavljajo pozivi k samoorganiziranju večinskega prebivalstva. A to ni rešitev, to je narobe, vodi v anarhijo, nasilje rodi nasilje. Reagirati mora politika. Če bi ji bilo v interesu, levim in desnim, bi ta problem že rešili. Dokler pa bodo stranke živele v preteklosti in si metale polena pod noge, ne bo sprememb."
Svojo izjavo je duhovito ilustriral - tetrapak mleka, ki je bil na mizi med najinim pogovorom, je pomaknil v levo: "Tukaj ga hočejo levičarji." Nato ga je prestavil na desno: "Tukaj ga hočejo desničarji. Nobeden od njih pa ga ne bo nesel v hladilnik."
Danijel Supančič resno razmišlja, da bo zaradi pogojev dela zamenjal službo, "ne izključujem pa niti, da se ne bom politično aktiviral".
domen.mal@styria-media.si
Pogresam "nekoga"!!!!! Tale golazen politikantska ni in nikoli ne bo naredila reda. Orozje kot v ZDA
Romska problematika ostaja nerešena, a važno da imajo zdaj svoj LGBTQ slovar. Standardna Legebitra v sodelovanju z društvom Dih in …
Odlično vsi delamo za cigane! Cigani pa že počnejo to, kar bodo slej ko prej počeli vsi imigranti....Slovenija je nora …