Časovne banke so sicer v Ameriki doživele že pravi razcvet. Tam deluje prek sto tovrstnih bank, največja pa ima okoli tisoč članov. Kako se bo projekt obnesel pri nas, bo pokazal čas.
Brezplačna izmenjava storitev
Projekt temelji na brezplačni izmenjavi storitev: posameznik se na spletni strani prijavi in predstavi svojo ponudbo. V zameno za to lahko pride do brezplačnih storitev. Člani si storitve izmenjujejo glede na opravljene ure in ne za denar. Uporabnik se registrira in odda svojo ponudbo oziroma povpraševanje, na njegovem računu pa se beležijo ure za opravljene storitve, ki jih lahko unovčijo.
Projekt se še širi
Ideja se je porodila študentom z različnih fakultet. Pod mentorstvom nekdanjega ministra za šolstvo in šport Slavka Gabra so ustanovili spletni portal www.casovnabanka.si. Včlanite se lahko prek info točk.
Projekt je star mesec dni, vanj pa je trenutno vključenih več kot 30 oseb. Poklicali smo Gabra, da bi ga povprašali o zanimanju za projekt in dosedanjih rezultatih, a je bil za nas nedosegljiv.
Sicer pa vsi člani svoje delo opravljajo prostovoljno. Sredstva za delo pridobivajo preko donacij. Te bodo porabili tudi za širitev na druge lokacije po Sloveniji. Zanimivo bo videti, v kolikšni meri bo projekt v sedanjem času krize pritegnil ljudi, ki se spopadajo s pomanjkanjem finančnih sredstev ali pa so celo ostali brez službe.
Kako časovno bančništvo poteka v praksi, si lahko ogledate v videoprispevku.