V nedeljo smo na Žurnalu24 prvi v Sloveniji pisali, da naj bi ZDA od naše države zahtevali sprejem zapornika iz Guantanama, v zameno pa bo omogočen sprejem "slovenskega voditelja" pri ameriškem predsedniku Baracku Obami. A depeša takratnega odpravnika poslov na veleposlaništvu ZDA Bradleyja Fredna iz januarja letos dogajanje postavlja v novo luč in potrjuje besede Pahorja, da ga ZDA niso izsiljevale.
Freden je State Departmentu 5. januarja letos poročal o sprejemu Boruta Pahorja na ameriški ambasadi 30. decembra, poroča španski El Pais, ki se je dokopal do depeše, ki jih te dni razkriva WikiLeaks. Pahor je zaprosil za pogovor o različnih temah.
20 minut z Obamo bi bilo dovolj
Med pogovorom je Freden Pahorja prosil za pomoč Slovenije pri zapiranju zapora za domnevne teroriste na Kubi. "Na izrecno prošnjo za pomoč pri zapiranju Guantanama je Pahor vprašal, kakšna je "ponudba", in kaj mora slovenska vlada storiti. Poudaril je, da mora biti vsaka podpora ali zaveza s slovenske strani ločena na finančno in politično sfero, kar pomeni, da bi prevzem zapornikov ne bi pomenilo nikakršnega bremena za že sicer velik proračunski primanjkljaj. Pahor je dodal, da bo pri predstavitvi zadeve zavzel stališče, da mora Slovenija stati ob ZDA v dobrem in zlu in da bo storil vse, da bo slovenska vlada sprejela zapornike."
S temi besedami Freden sklene depešo
Za NEK2 vnaprej določeni Američani
Pahor naj bi v pogovoru tudi izrazil pripravljenost, da ameriška družba Westinghouse nadgradi elektrarno v Krškem, "čeprav obstaja močna konkurenčna ponudba iz Francije." Pahor je izpostavil, da "Francija že ima velik vložek v proizvodnji Renaultovih avtomobilov, Deutsche Bank pa je blizu velike investicije v Slovenske železnice, ki bo vključevala najpomembnejše slovensko strateško premoženje, Luko Koper", Freden opisuje argumente Pahorja, zakaj bi posel vnaprej ponudil Američanom in s tem ustvaril ravnotežje vlaganj.
Freden še pripominja, da se mu je zdela Pahorjeva želja po že drugem obisku na veleposlaništvu, odkar ga Freden vodi, "nenavadna" in izraz želje po krepitvi bilateralnega sodelovanja, zlasti na Zahodnem Balkanu, v trgovini in vlaganjih.
Premier Pahor se danes mudi še na obisku v Libiji. Njegovo odziv pričakujemo. Zbrali pa smo že prve odzive, tudi protikorupcijske komisije.
Stran z depešo ne obstaja,ali pa jo je na zahtevo kotalkarja,smetarja,tekstilca in še mnogoterih umetelnosti lastnik teh znanj žurnal moral …