Število beračev in primerov nasilnega beračenja se povečuje, opažajo policisti v Ljubljani in Kopru. V Ljubljani so policisti od začetka maja obravnavala 60 vsiljivih beračev. Dvema so izrekli opozorilo, v 58 primerih pa so napisali globo, ki znaša 41,37 evra.
"V zadnjem času ugotavljamo povečano število zaznanih in sankcioniranih prekrškov, in sicer v letu 2013 smo izrekli 39 glob, v letu 2012 pa 19. Trend je podoben tudi v prvih treh mesecih letošnjega leta. V teh treh mesecih smo obravnavali 11 primerov, v enakem obdobju lani pa pet takšnih primerov," pa razlaga Anita Leskovšek in PU Koper. Dnevno prejmejo tudi več klicev občanov, ki se pritožujejo nad berači."Nismo pa zaznali, da bi bili berači nasilni v smislu, da bi fizično napadali ljudi ali prihajali z njimi v prepire ali pretepe," dodaja.
Beračenje ni prepovedano
Beračenje samo po sebi ni prepovedano, kaznivo pa je, ko gre za vsiljiv ali žaljiv način nadlegovanja za denar ali druge materialne dobrine.
"Pojem vsiljivega beračenja lahko razumemo tako, da oseba hodi za mimoidočim, ga prime za roko, obleko. Torej prekršek ni storjen že s tem, da nekdo prosi za denar, temveč če s tem na primer na opisan način nadelguje ljudi," razlaga Leskovčeva. Zvijača, ko se nekdo pretvarja za invalida pa to ni, ni kazniva.
Organizirane skupine iz tujine
Med vsiljivimi berači je največ tujcev, večinoma Romunov, Slovakov in Bolgarov. "Pojavne oblike med tujimi berači so različne, od oblik organiziranega beračenja do tako imenovanih samoorganiziranih skupin, ki se na območje Ljubljane pripeljejo v lastni režiji z dvema ali tremi vozili in nato beračijo ter nabirajo prostovoljne prispevke brez dovoljenja, dokler jih policisti ne
začnejo prekrškovno obravnavati," razlaga Vinko Stojnšek iz ljubljanske policije.
V takih skupinah so invalidi, tisti, ki se pretvarjajo, da so invalidi in tudi otroci, za katere imamo občutek, da jih na ulicah slovenskih mest prosjači vse več. Otroci in invalidi vzbujajo več sočutja in naberejo več denarja. "Pojasniti je potrebno, da so skupine beračev iz tujine mobilne in se na posameznih območjih, zlasti večjih mestih, zadržujejo toliko časa, kot jim to uspeva. Tako imamo primere, ko pridejo skupine tujcev, ki delujejo s poudarkom na otrocih in skupine, ki delujejo s poudarkom na invalidih ter mešane skupine, zato ne moremo trditi, da se je naprimer povečalo število otrok, ki beračijo, le druga skupina je prišla delovat na določeno območje," dodaja Stojnšek.
Lep komentar ampak zakaj oblasti "nič" ne naredijo !!!<br />Romuni lepo služijo velike dnarje za svojo mafijo in tako mafija …