Vlada je sredi novembra z veljavnostjo od 1. novembra znižala regulirane cene elektrike, poleg tega pa uvedla regulacijo za vso elektriko (doslej smo 90 odstotkov plačevali po regulirani ceni, desetino pa po tržni ceni). Hkrati je vlada še občutno, za približno tretjino, znižala regulirano ceno elektrike.
Zanimalo nas je, koliko nas bo to stalo, saj bo morala država dobaviteljem elektrike plačati nadomestilo, ter s katere proračunske postavke se bo to financiralo. Gre namreč za nov ukrep, ki ga v času priprave proračunov za letos in prihodnje leto še ni bilo.
Na ministrstvu za finance so po dobrem tednu tuhtanja ugotovili, da je pravi naslov za ta vprašanja ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Tu so nam pojasnili, da bodo dodatni znižani računi za elektriko za november in december stali 13,4 milijona evrov. "Gre za dodatna sredstva 13,4 milijona evra za podaljšanje ukrepa in spremembo obračuna nadomestila za november in december," so še dodali.
"Na podlagi sprejete Uredbe o določitvi nadomestila dobaviteljem električne energije, ki je bila sprejeta zaradi Uredbe o določitvi cene električne energije, ki regulira ceno električne energije za celotno porabljeno energijo za obdobje od novembra 2024 do konca februar 2025, je že delno načrtovano v proračunu za leto 2025, ko se bodo izplačevala nadomestila za omenjeno obdobje. Ocenjena vrednost skladno s spremembo znaša 13,4 milijona evrov. Zagotovila se bo v proračunu države s prerazporeditvijo sredstev skladno z javno finančnimi predpisi," so zapisali.
Največja korist za največje porabnike
Kot smo izračunali takoj po uvedbi nove regulacije, bodo imeli največjo korist od znižanih cen največji porabniki elektrike. Tako bodo v stanovanju, kjer živita dve osebi in porabita le dobrih sto kilovatnih ur na mesec, privarčevali le štiri evre, v dvostanovanjski hiši, ki porabi približno 800 kilovatnih ur, pa kar 26. Povedano bolj plastično, vsi bomo subvencionirali tudi ceno elektrike tistim, ki jo porabljajo za gretje savne, polnjenje električnih avtomobilov ali delovanje toplotne črpalke.
"Diferenciacija med gospodinjskimi odjemalci glede na status premoženja ali gospodinjskih dohodkov oz. podobno in na to vezana regulacija cene, ki bi razlikovala med različnimi kategorijami gospodinjskih odjemalcev, v praksi trenutno ni izvedljiva. Zahtevala bi zelo dobro sestavljeno, dnevno osveževano in zelo podrobno bazo podatkov o odjemalcih: število stanovalcev v gospodinjstvu, skupni prihodki oz. premoženjsko stanje, socialne razmere, način in stroški ogrevanja, stroški za elektriko in druge vire, morebitni bojlerji in zmrzovalniki, toplotne izgube bivališča, vrsta avtomobila … Ker gre za intervencijo in kratko trajanje omenjenega ukrepa, takšne baze podatkov ni bilo možno vzpostaviti, ker bi to bil velik, drag in dolgotrajen projekt," so nam povedali na ministrstvu za okolje, prostor in energijo.
Kako komentirajo pomislek, da se z znižano ceno elektrike za vsa gospodinjstva iz proračuna subvencionira tudi tiste, ki bi si tržno ceno elektrike lahko privoščili, smo vprašali tudi ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, a nam na naša vprašanja niso odgovorili.
Ena od možnosti bi bila namreč lahko tudi izplačilo kakšnega dodatka za plačilo računa za elektriko prejemnikom socialnih transferjev, a potem bi večina odjemalcev novembra zaradi začetka zimske sezone in višje omrežnine dobila precej višji račun za elektriko kot oktobra.
janez.zalaznik@styria-media.si
Bom ponovil! Hja,pozno ste ugotovili! Jaz sem že od začetka spremembe trdil, da bomo financirali sončnice in luksuzne električarje! To …
Hm, zanimivo, da ste pobrisali vse komentarje! Tudi tiste, ki so podprli vaše navedbe!
> Tako bodo v stanovanju, kjer živita dve osebi in porabita le dobrih sto kilovatnih ur na mesec, privarčevali le …