"Za osem evrov mi je Kmetijsko gozdarska zbornica poslala sklep o izvršbi, ki ga je zaračunala 25 evrov. Denar so mi trgali, še preden sem dvignil pošiljko," nam je sporočil bralec, ki ga čudi, da lahko zbornica kar sama izda sklep o izvršbi. Menil je namreč, da to lahko storita le finančna uprava ali sodišče.
To je izterjava prispevka za leto 2014
"Odločbo o odmeri zborničnega prispevka člani KGZS prejmejo v tekočem letu za preteklo leto. V primeru, ki ga navajate, gre verjetno za odločbe poslane junija 2015 in so se nanašale na zbornični prispevek za leto 2014, saj za letošnjo odmero še nismo pošiljali opominov. Marca 2016 so vsi dolžniki prispevka za leto 2014 prejeli zadnji opomin pred izvršbo. Tudi po navadi opomine za pretekla leta pošiljamo marca, torej preden pošljemo novo odmero zborničnega prispevka. Poslani opomin vključuje samo znesek dolga in v njemu ni nobenih zamudnih obresti niti stroškov. Skratka, dolžniki so imeli več kot eno leto časa plačati zbornični prispevek," pojasnjujejo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.
Dodajajo, da izvršbo neplačanega prispevka izvedejo ne glede na znesek, sklepe o izvršbi pa izdajo enkrat letno, običajno v oktobru, in sicer za prispevke, ki so neplačani leto ali več (torej ne za tekoče leto).
Samo za stroške izterjave več, kot znaša povprečen prispevek
Povprečen neplačan prispevek je znašal 25 evrov, izdali pa so jih 1776 (skupaj ima zbornica približno 91 tisoč članov).
Dodajajo, da bi se neprijetnostim in dodatnim stroškom člani lahko izognili s pravočanim plačilom, saj ne gre za velike zneske. Največ članov mora plačati osem evrov na leto, povprečni prispevek pa je 18 evrov na leto.
Za osem evrov dolga, ki je šel v izvršbo, mora dolžnik plačati 25 evrov stroška za izdajo sklepa, nato pa še okrog 30 evrov banki za obdelavo in izvedbo izvršbe, torej približno 55 evrov stroškov za osem evrov dolga.
Pravica do samostojne izvršbe so poslanci uzakonili
Zbornici pravico, da izda sklep o izvršbi, daje 25. b člen zakona o kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, ki določa, da postopek izterjave zborničnega prispevka uvede in vodi zbornice ter da se za postopek izterjave smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja davčni postopek. Zato tudi 25 evrov stroška za izdajo sklepa. Ministrstvo za finance je že napovedalo, da bo ta strošek znižalo, predvidoma že januarja bo le še 10 evrov.
Veterinarji sami, za zdravnike dela država
Medtem ko morajo podjetja sklep za izvršbo zahtevati na sodišču, ga lahko sama izda RTV Slovenija in praviloma tudi zbornice, ki imajo obvezno članstvo, da to delajo sami, so nam potrdili na Veterinarski zbornici Slovenije.
Za Zdravniško zbornico Slovenije pa izterjave opravlja Finančna uprave Republike Slovenije (Furs). Ta poleg davkon in prispevkov izterjuje tudi denarne nedavčne obveznosti drugih predlagateljev, ki jih je preko 600. "Gre za obveznosti, ki so jih z aktom naložili drugi organi, ki so pristojni za odmero teh obveznosti (policija, sodišča, upravne enote, različni inšpektorati in drugi). Furs v teh primerih akt drugega organa le prisilno izvrši, kar opravi na predlog organa, ki je obveznost z aktom odmeril," so pojasnili na finančni upravi.
janez.zalaznik@zurnal24.si
Glavno je, da so naši posranci to uzakonili. 90 budal lepo brez vsake odgovornosti je,....jo vse.
slovenski fašizem na kvadrat<br /><br />kakšna inštitucija pa je kmetijsko gozdarska zbornica, kdo si je to izmislil in zakaj je …
V članku je pojasnjeno, da lahko zbornica zaračuna stroške sklepa o izvršbi, ki so enaki strošku izdaje sklepa o davčni …