"S splošno prepovedjo nošenja burke in nikaba na javnih krajih bi posegli v ustavno varovane pravice. Predlagana sprememba je sistemsko nekonsistentna, neustrezna in ne dovolj premišljena, saj se burka in nikab v Sloveniji praktično ne uporabljata, v laični in strokovni javnosti pa so bili zaznani zelo različni odzivi na predlog. V Sloveniji živi okoli 50.000 muslimanov, pri katerih pokrivanje ženskega obraza ni običajno oziroma se uporabljajo naglavne rute, prav tako pa to v praksi ne povzroča varnostnega tveganja." Tako je vlada Slovenije danes odgovorila na predlog SDS glede novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim je poslanska skupine SDS predlagala prepoved nošenja burk in nikaba v javnosti.
Varnostno in kulturno vprašljivo
V SDS so menili, da bi pokrivala, ki prekrijejo celo telo, na javnem kraju lahko predstavlja varnostni problem, izpostavili pa so tudi kulturne razloge.
"Če gremo mi kamor koli v arabski svet in obiščemo mošejo, se bomo pred mošejo sezuli, marsikje si bo treba umiti noge, ženske pa bodo dobile naglavno ruto, ki je ne smejo sneti," je menil poslanec SDS Vinko Gorenak. "To so njihovi predpisi in mi kot tujci jih moramo spoštovati. Tudi od njih pričakujemo enako, nič več in nič manj."
Izpovedovanje vere je svobodno
Nošenje burke in nikaba je izraz verskega prepričanja, po ustavi pa je izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju svobodno, je danes v sporočilu za javnost navedla vlada. Svoboda vesti je zagotovljena vsem fizičnim osebam ne glede na to, ali so slovenski državljani, tuji državljani ali osebe brez državljanstva, država pa ne sme posegati v ravnanja, varovana v tem členu ustave, jih urejati ali jih dejansko omejevati.
Ustava tudi določa, da ima vsakdo pravico, da svobodno izraža pripadnost svojemu narodu ali narodni skupnosti, da goji in izraža svojo kulturo in uporablja svoj jezik in pisavo. Prepoveduje vsakršno spodbujanje k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti ter razpihovanje narodnega, rasnega, verskega ali drugega sovraštva in nestrpnosti.
Burko nosi okoli 20 žensk v Sloveniji
V vladi poudarjajo, da v Sloveniji živi okoli 50.000 muslimanov, pri katerih pokrivanje ženskega obraza ni običajno oziroma uporabljajo naglavne rute. V Sloveniji pa naj bi burko nosilo le okoli 20 žensk.
Na vladi so še navedli, da slovenska policija ne zaznava povečane varnostne problematike, povezane z nošenjem nikaba oziroma burk, niti niso zaznane težave pri ugotavljanju identitete. Z vidika izvajanja policijskih nalog pa zakon o nalogah in pooblastilih policije določa pogoje za ugotavljanje identitete ter način ugotavljanja identitete.
K neprepričljivosti predloga SDS po mnenju vlade kaže tudi primerjalno-pravni pregled, iz katerega izhaja, da sta le dve evropski državi (Francija in Belgija) prepovedali nošenje tovrstnih oblačil in ena od pokrajin v Španiji. Vse ostale članice Evropske unije tovrstne potrebe očitno niso zaznale in niso pristopile k spremembi zakonodaje.
Burkeži so za burke !! ;-\
Ali pa Spomenka Dikić ???
No ja, slabši gospodarstvenik od dosedanjih levakov vsekakor ne bo mogel biti.