Ko vozimo po slovenskih cestah, je vsak 22. voznik, ki pelje mimo nas, alkoholiziran, kažejo statistični podatki. Lani je bil od 386.284 odrejenih preizkusov alkoholiziranosti 17.501 pozitiven, piše v izvedbenem načrtu preventivne akcije 0,0 šofer – trezna odločitev.
Drugi del akcije bo potekal od jutri do sobote, ko bodo policisti vsem kršiteljem hujših prekrškov, kot so prehitra vožnja, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje določil o prednosti, odredili tudi preizkus alkoholiziranosti.
Pijanih devet odstotkov
Delež alkoholiziranih povzročiteljev nesreč se manjša že od leta 2008, ko je bilo vinjenih 13 odstotkov voznikov, kažejo podatki iz izvedbenega načrta; lani je bilo takih 9 odstotkov. Manjša se tudi delež alkoholiziranih voznikov, ki so povzročili nesrečo s smrtnim izidom. Takih je bilo leta 2007 kar 40 odstotkov, lani 20. Zmanjšuje se tudi povprečna stopnja alkohola v krvi pri vinjenih povzročiteljih; leta 2000 je bila 1,74 grama na kilogram, lani 1,46. V enem letu se je za 19 odstotkov zmanjšalo tudi število odvzetih vozniških dovoljenj; lani so jih odvzeli 11.807.
Kdaj in kje največ vinjenih
“Največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola se zgodi ob koncih tedna – ob petkih in sobotah – ter v poznih nočnih in zgodnjih jutranjih urah,” ugotavljajo organizatorji akcije. Po njihovih ocenah so med letom najbolj problematični pomladno-poletni meseci ter obdobje okrog martinovega in prednovoletni čas. “Največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola se zgodi na cestah v naseljih in njihovi bližini, na regionalnih in lokalnih povezavah,” še opažajo.
Zato je boljše , da se domov odpeljejo , kot pa da kolovratijo peš po cesti in delajo državne prevrate …
Pa kaj bi radi , da je pijan vsak tretji , tko k je blo včasih. Ogromno dela pa vas …
V krizi se število alkoholiziranih naglo poveča. Primer, v obdobju krize pred II svetovno vojno je veliko ljudi zahajalo v …