Vroče nam bo vsaj do leta 3000

Foto: Žurnal24 (Foto: Reuters)
Tudi če bi človek takoj prenehal izpuščati toplogredne pline v zrak, bi se Zemlja segrevala vse tja do četrtega tisočletja. Vzrok za to je "dolgoročni oceanski učinek".
Oglej si celoten članek

V nedrjih Zemlje se skriva nevarna dediščina. "Dolgo smo predvidevali, da bi se v primeru popolne prekinitve emisij toplogrednih plinov podnebje stabiliziralo v 100, 200 letih. A to ne drži. Problem tiči v dolgoročnih učinkih toplogrednih plinov," je v publikaciji Proceedings of the National Academy of Sciences zapisala klimatologinja Susan Salomon.

"Pravi cunami podnebnih sprememb se šele približuje," meni Salomonova in opozori, da so segrevanje Zemlje do zdaj preprečevali svetovni oceani, saj je voda vpijala energijo in se postopno segrevala. "Od vsake tone oddanega ogljikovega dioksida le 200 kilogramov roma v ozračje, ostalo pa absorbira voda. Ta za svetovno podnebje deloma ugoden efekt je že zelo oslabel. Slej ko prej se bo vrnil kot bumerang. Znašli se bomo na točki, od katere naprej bodo oceani začeli toploto celo oddajati," svari strokovnjakinja.

 

385 ppm

Toliko trenutno znaša koncentracija CO2 v ozračju. Pred dobrima dvema stoletjema je bila le 280.

Salomonova in kolegi so pred kratkim izvedli študijo o tem, kaj bo s podnebjem, ko bo koncentracija CO2 v atmosferi presegla zdajšnjo raven 385 partiklov na milijon (ppm). Če bo vsebnost narasla na 450 do 600 ppm, lahko južna Evropa, severna Afrika ter zahodna Avstralija računajo na katastrofalne poletne suše, trajno pomanjkanje vode in širjenje obstoječih oziroma nastanek novih puščav. Za ponazoritev: v obdobju pred izumom parnega stroja je bila koncentracija CO2 v ozračju 280 ppm.

Študija je pokazala tudi, da bo koncentracija CO2 v ozračju v prihodnjih stoletjih na znatno višjih ravneh kot v času predindustrijske dobe. Tudi če bi že danes prenehali izpuščati toplogredne pline, bi bila koncentracija kljub temu na taki ravni, da bi še za okroglo tisočletje skrbela za segrevanje atmosfere planeta.

"Podnebne spremembe so počasne, v obdobju ene generacije komaj opazne, vendar nezaustavljive," opozarja Salomonova in pristavlja: "To je dober razlog za hitro in odločno ukrepanje. Zavedajmo se: segrevanje ozračja je bolj zahrbtno kot onesnaževanje. Če odstranite dimnik, se zrak takoj prečisti, če prenehate izpuščati toplogredne pline, je do izboljšanja še daleč."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.