Vrnitev za Slovenijo nič ne spremeni

Foto: Žurnal24 Zalar je dejal, da ima "Janša ta trenutek enak procesni položaj kot Ivo Sanader"
Predsedstvo HDZ se bo v torek urgentno sestalo. Bo nepričakovana vrnitev Sanaderja odnesla iz HDZ?
Oglej si celoten članek

Mnenja slovenskih politikov o vzroku za vrnitev nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja v aktivno politiko in kako bo to vplivalo na odnose s Slovenijo, so različna.

Pahor ne komentira
Iz kabineta  predsednika vlade Boruta Pahorja so nam sporočili: "Predsednik vlade ne komentira notranjepolitičnih zadev na Hrvaškem."

Janša: Sanader zagotovo zadovoljen z arbitražnim sporazumom
Voditelj največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je dejal, da je Sanader vseskozi nasprotoval uporabi načela zunanje pravičnosti pri mednarodni presoji spora o meji med državama, "zato je po tej plati z arbitražnim sporazumom zagotovo zadovoljen".

"Vsekakor pa je treba upoštevati dejstvo, da je sabor z veliko večino glasov že ratificiral arbitražni sporazum in obenem sprejel enostransko izjavo, ki pravi, da Sloveniji v nobenem primeru ne pripada teritorialni stik z mednarodnim morjem. Sanaderjev povratek v politiko tega ne more spremeniti, tudi če bi Sanader to želel, v kar pa ne verjamem. Še posebej, ker je za sporazum glasovala celotna poslanska skupina njegove stranke," še meni Janša.

Erjavec: Začetek težav za Kosorjevo
Predsednica LDS Katarina Kresal vrnitve Sanaderja ni želela komentirati.

Prvak DeSUS-a Karl Erjavec pa pravi: "Verjamem, da se je Sanader umaknil zaradi deblokade pogajanj s Slovenijo. Ker je bil Sanader precej trd pogajalec, ki ni bil pripravljen popuščati. Vrnitev Sanaderja je posledica izjemno slabega rezultata HDZ - gre za njegove nasprotnike znotraj HDZ, ki pa sedaj niso uspeli na predsedniških volitvah. Pomeni začetek težav za Kosorjevo in morda posledično tudi za Slovenijo."

Žerjav: Problem niso hrvaški politiki
''Poudariti želim, da naš problem niso različni politiki na hrvaški strani, temveč neodločnost in nesamozavest slovenske politike do reševanja problematike slovensko-hrvaške meje. Predvsem mora Slovenija najprej sama pri sebi vedeti, kaj hoče in česa noče ter imeti pri nadaljnjem reševanju te problematike jasna in odločna ter enotna stališča,'' pa meni predsednik SLS Radovan Žerjav.

Pojasnilo Sanaderja, da se je umaknil, ker ni bil ''pripravljen prodajati ozemlja'' pa je Žerjav označil za ponovno zavajanje, ''ob čemer se namerno pozablja, da si je Hrvaška nezakonito prilastila področje zgodovinske občine Piran s katastrskima občinama Kaštel in Savudrija.''

 

''Zaostrovanje bi bilo neproduktivno''

Strokovnjak za mednarodne odnose Milan Brglez s FDV meni, da so zadeve z arbitražnim sporazumom na hrvaški strani zaključili, zato Sanaderjevega vpliva nanj ni pričakovati. Na vprašanje, ali bo vrnitev nekdanjega hrvaškega premierja otežila odnose med državama, pa odgovarja: ''Lahko da. A stvari, ki so bile odprte ta trenutek, na hrvaški strani ne delujejo problematične. Zaostrovanje bi bilo zelo neproduktivno.'' Dodaja, da je videti, da se je Sanader umaknil zaradi Evropske unije, da se je proces z arbitražnim sporazumom lahko izpeljal.

Motiv: Predsedniške volitve, imuniteta ali kaj tretjega

Kaj je v ozadju Sanaderjeve vrnitve na politični parket, smo povprašali nekaj poznavalcev hrvaških notranjepolitičnih razmer.

Sanader ni več zaželen
''To, da se je vrnil, ni presenečenje, presenečenje je, da ne razume, da ni več zaželen,'' pravi svetovalec za politične kampanje Krešimir Macan.

''Ljudje ga dojemajo kot bojazljivca, kot kapitana, ki je zapustil barko, in ga zato ne želijo nazaj. V tem trenutku prestavlja korupcijo, proti kateri se Kosorjeva bori. Vrača se, da bi dobil imuniteto. Morda še naprej misli, da je bog, vendar ni, ljudje ga ne želijo več.''

Večjega vpliva na medsosedske odnose Macan Sanaderjevi vrnitvi ne pripisuje: "Če pride do razkola, bi lahko prišlo do predčasnih volitev in potem bi bilo to vprašanje lahko del predvolilnih čustev. To poglavje je zaključeno, vendar bi se lahko izrabilo v dnevni politiki, če pride do predčasnih volitev."

Odpiranje vrat za Bandića

''Vrnitev Sanaderja je veliko presenečenje. Menim, da je to storil, da bi olajšal pot Milanu Bandiću, da zmaga na volitvah. To je tudi dokaz, da je Bandić njegov kandidat in da Sander želi, da predsednik postane Bandić,'' pravi Boris Orešić, novinar Globusa.

Ali bo Sanaderjeva vrnitev imela kakšen vpliv na slovensko-hrvaške odnose, pa je po mnenju Orešića še prezgodaj ocenjevati. "Najprej je treba videti, ali se bo spremenila politika vlade, ali bo prevzel kakšno pomembnejšo funkcijo in ali bo Jadranka Kosor ostala na svoji poziciji."


Koalicijski partnerji zmajujejo z glavami

Za Damirja Smrtića, dopisnika HTV iz Ljubljane, vrnitev ni bila presenečenje. ''Presenečen sem, da je napadel premierko in predsednico HDZ Jadranko Kosor. Največji šok pa je doživela premierka, saj ni vedela za njegovo novinarsko konferenco, na kateri je naznanil vrnitev.''

Možnosti, kaj želi Sanader doseči, je po mnenju Smrtića več: možno je, da postane predsednik sabora, možen je razkol v HDZ, nakar bi Sanader prevzel vodenje stranke in kasneje vlade.

"Sanaderja povezujejo tudi s številnimi aferami, zato se po mnenju nekaterih želi vrniti v sabor, da bi dobil imuniteto," je dejal Smrtić, ki še pravi, da so koalicijski partnerji šokirani. Če bi se Sanader preveč vmešaval v delo vlade, so po njegovem mnenju možne tudi predčasne parlamentarne volitve. Vrnitev pa po mnenju Smrtića ne bo vplivala na slovensko-hrvaške odnose.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.