Na Voglu je bil izmerjen padavinski rekord. V 24 urah je tam padlo 378 mm padavin, v dobrih 48 urah pa skupno 460 mm padavin.
Reke na območju Bohinja in zgornjega Posočja so v petek proti večeru začele ponovno naraščati in se razlivati. Na območju Bovca je preko noči prihajalo do močnih nalivov meteornih voda, reka Soča s pritoki je poplavljala polja, cestišča in kleti stanovanjskih objektov. Cesto v Lepeni je zasul zemeljski plaz. Trideset oseb, ki so ostale ujete v dolini in zaradi poškodovanega cestišča niso mogle zapustiti območja, so na varno prepeljali bovški prostovoljni gasilci.
Kot je še sporočila uprava za zaščito in reševanje, so gasilci črpali vodo iz objektov, s cestišč odstranjevali podrto drevje in s protipoplavnimi vrečami varovali objekte in usmerjali vodne tokove. V bližini naselja Zadlaz - Žabče v občini Tolmin se je pri odstranjevanju poškodovanega drevesa poškodoval občan. Ponekod so gasilci še vedno na terenu.
Kakšne so bile v petek popoldne razmere na območju Tolmina, si lahko ogledate v spodnjem videu.
Popoldne bodo reke spet naraščale
Razmere so se v zahodnem delu države, kjer so bili deležni obilne količine padavin, ponoči začele umirjati. Reke po državi večinoma upadajo, zmerno pa bodo naraščale Kolpa ter posamezne reke v Podravju in Pomurju, Agencija RS za okolje (Arso) navaja v hidrološkem poročilu. Sava Bohinjka, v manjšem obsegu pa tudi Soča v zgornjem toku se še razlivata na običajnih mestih ob strugi. Zmerno naraščajo Sava v srednjem toku, Kolpa, Sotla in posamezne manjše reke na severovzhodu države.
Vodnatost rek v severozahodni Sloveniji, severni in deloma severovzhodni Sloveniji je po navedbah Arsa velika, v predgorju Julijskih Alp in deloma v osrednji Sloveniji srednja, v južni Sloveniji in Prekmurju pa mala.
Popoldne in zvečer bodo ponovno narasle reke v večjem delu države, najbolj v zahodni, osrednji in severni Sloveniji, kjer bodo pretoki rek veliki. Pri tem se lahko poplavljene površine ob Savi Bohinjki in Soči ponovno nekoliko povečajo. Predvsem v zahodni in severni Sloveniji lahko ob močnejših nalivih pride do hitrega naraščanja in lokalnega razlivanja hudourniških vodotokov in manjših rek, opozarjajo na Arsu, kjer dodajajo, da bodo v nedeljo reke po državi začele upadati.
Povečana nevarnost plazov
Geološki zavod Slovenije zaradi napovedanih večjih količin padavin in namočenosti tal opozarja na povečano nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in njihovo reaktivacijo, še posebej na severozahodu države. Nevarnost za nastanek plazov bo povečana tudi v prihodnjih dneh, ko se bodo padavine po napovedih sicer umirile.
Kot so sporočili iz geološkega zavoda, danes velja povečana nevarnost za nastanek plazov predvsem v severozahodni Sloveniji in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko sicer pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.
Prihajajo nove padavine
V jutranjih urah so nevihte zajele vzhodni del države, popoldne pa jih lahko pričakujemo predvsem na Primorskem. Drugje po državi trenutno ni padavin. A tako ne bo ostalo dolgo.
Preberite tudi: Povodenj: Fantje so postavili šotor, ohcet naj bi bila, zdaj je vse pod vodo
Čez dan se bodo padavine od severa razširile nad vso Slovenijo. Pričakujemo lahko tudi ohladitev. Temperature se bodo gibale od 10 do 17 °C, na Primorskem do 23 °C. Do jutra bodo padavine ponehale, od zahoda pa se bo začelo jasniti.
Gibanje padavin lahko spremljate na radarski sliki padavin.
V ponedeljek lahko pričakujemo suho vreme z nižjimi temperaturami, kot smo jih bili vajeni v zadnjih dneh. Jutro bo hladno in ponekod megleno. Čez dan se bodo temperature gibale okoli 15 °C.
V torek se bo na zahodu pooblačilo, proti večeru bodo začele nastajati krajevne padavine. Drugod bo precej jasno.