Čeprav so ljubljanski kriminalisti leta 2018 že stopili na prste organizirani kriminalni združbi in tedaj zaključili obsežno kriminalistično akcijo – v tej so izvedli več kot 20 hišnih preiskav ter pet osumljencev pridržali, preiskovalni sodnik pa je za dva glavna organizatorja odredil pripor –, so nekateri člani hudodelske združbe še naprej izvajali svoje dejavnosti.
Nadaljnje preiskovanje je kriminaliste pripeljalo do ugotovitve, da je hudodelska združba delovala znotraj širše kriminalne družbe. Tudi v novoodkritih primerih je šlo za izročitev bančnih posojil, goljufij in izvajanja tečajev. Od leta 2018 pa do danes je Policija ugotovila 23 novih primerov kaznivih dejanj, od tega je 14 že preiskanih, pri devetih pa preiskava še poteka. "V letu 2020 smo opravili tri preiskave, pridržana je bila ena oseba, privedena k preiskovalnemu sodniku, zoper njo je bil odrejen pripor," je razložil vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto Sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana Mitja Bartolme.
Skupno je pri novih primerih ugotovljenih za vsaj pol milijona evrov oškodovanj, enega oškodovanca naj bi oškodovali za več kot 170.000 evrov. "V konkretnem primeru preiskavo usperja specializirano državno tožilstvo," so pojasnili na Policiji.
"Združba je delovala na način, da so sredstva oškodovanci izročali v zameno za osebnostno in poslovno rast. Osumljenci so jih prepričevali v vlaganja v lažne posle. Delovanje družbe je bilo organizirano kot numerološki tečaji, predavanja o osebnosti in poslovni rasti oz. t. i. "life coaching". Že med tečajem ponujajo neke nadgradnje, programe osebnostnega reprogramiranja, za katere smo ugotovili, da stanejo tudi do 5000 evrov. Z vplačevanjem denarnih sredstev storilci prepričujejo oškodovance, saj naj bi se ti tako znebili strahu in blokad," je pojasnil Bartolme. "Po vloženih denarnih sredstvih sledijo nova prepričevanja za še več sredstev in tu pride do začaranega kroga," je še dodal.
Kot danes poroča portal 24ur, naj bi tudi v tem primeru šlo za zloglasno sekto hepi hepi, ki je v Sloveniji opeharila precejšnje število ljudi v stiski. Policija sicer tega ni želela potrditi, saj je preiskava še v teku. Veliko težavo oz. izziv za kriminaliste predstavlja dejstvo, da se nekateri oškodovanci ne počutijo oškodovane oz. se ne prepoznajo v tem. "Nekateri so do tega prišli šele čez nekaj let, nekateri pa še danes ne. Posledično tudi kaznivih dejanj ne želijo prijaviti, posledica vsega tega je tudi, da so nekateri člani te združbe še vedno aktivni," je še opozoril Bartolme in dejal, da so v Policiji prepričani, da je primerov, ko so člani združbe oškodovali fizično ali pravno osebo, še bistveno več, kot je za zdaj znano.
Kot je dodal Bartolme, so posledice, ki jih ugotavljajo na Policiji naslednje: "Gre predvsem za izgubljena finančna sredstva, hude finančne in duševne stiske, izgube nepremičnin ter hujše zdravstvene težave. Vse te posledice občutijo njihovi bližnji, svojci in prijatelji."
Na Policiji zaradi vsega zgoraj navedenega zato posameznike opozarjajo, da naj bodo pazljivi pri tovrstnih vlaganjih, saj da člani hudodelskih združb "iščejo ranljive skupine ljudi, ki prehajajo težka življenjska obdobja".
"Storilci ustvarjajo časovni pritisk o enkratnih priložnostih, ki kasneje ne bodo več mogoče. S tem pa ljudem ne dajo dovolj časa za preverjanje dejstev. Nadaljnje želijo prepričati posameznike, da bodo z dodatnimi investicijami še uspešnejši. Nato želijo, da oškodovanci pripeljejo še prijatelje ali zaupanja vredne ljudi, saj s tem delujejo bolj kredibilno," je opozoril Bartolme.
Happy happy je nova religija za molzenje neumnih ovc!
Kdor je tako glup, da za take bedarije meče denar stran, si zasluži, da ostane brez. Po mojem ne gre …
Pred vrati je 2023 in ljudje še vedno nasedajo takim neumnostim. Pa kdo ti bo kaj dal? No, povejte mi, …