Volkswagen (VW) želi s Suzukijevim znanjem izdelave majhnih avtomobilov osvojiti še indijski trg, medtem ko je trenutno že številka ena na Kitajskem. Nakup deleža v Suzukiju je že drugi letos, saj so pred kratkim kupili skoraj polovični delež v Porscheju.
Desna roka Ferdinanda Piceha Martin Winterkorn je bil ob podpisu pogodbe vidno zadovoljen in je z nasmeškom na obrazu povedal, da bodo srečni, če pred letom 2018 vržejo Toyoto s prestola največjega avtomobilskega proizvajalca na svetu. To bi se lahko zgodilo brez večjih težav, saj bi, v primeru, da Suzuki postane del VW, podjetje proizvedlo prek štiri milijone vozil letno. Toyota jih trenutno proizvede dobre 3,5 milijona.
"Ne maram, da mi kdo soli pamet"
Vendar se to za zdaj še ne bo zgodilo, saj je 80-letni predsednik Suzukija Osamu Suzuki že zavrnil možnost, da bodo postali 12. znamka koncerna. "Ne želim, da bi narobe razumeli: Suzuki ne bo postal 12. Volkswagnova znamka. Ne želim, da mi drugi govorijo, kako naj počnem stvari,“ je bil jasen Suzuki.
Družba bo v skladu s pogodbo slabo polovico zneska oziroma 768 milijonov evrov kupnine namenila za navzkrižno lastništvo v VW.
Zdravilo za recesijo
Medtem ko zahodni avtomobilski trgi krvavijo zaradi recesije, se v Aziji dogaja prava prodajna eksplozija in vsi veliki igralci želijo svoj del trga. PSA Citroën in Mitsubishi sta že napovedala globlje sodelovanje, na plin sta stopila tudi Renault in Nissan.
Minuli teden sta skupno izdelavo majhnih avtomobilov v Indiji napovedala še GM in kitajski SAIC. Kitajski proizvajalci pa po drugi strani pogledujejo po propadlih zahodnih znamkah.
Volkswagen s Suzukijem cilja na tron
Tretji največji svetovni proizvajalec avtomobilov Volkswagen bo za 1,7 milijarde evrov kupil petino Suzukija. Največji proizvajalec leta 2018?