Volkodlakom bodo pomagali s hormoni

Foto: Žurnal24 11-letni deček Pruthviraj iz indijskega Bombaja je ena od maloštevilnih žrtev hi
Ali "volkodlaki" obstajajo? Seveda. Toda vzroka za njihov obstoj ne gre iskati v nekakšni transformaciji ob pojavu polne lune, ampak v bolezni hipertrihoza.
Oglej si celoten članek

Tudi če ob misli na fenomen volkodlaka, ki je širši javnosti posredovan prek bolj ali manj kultnih filmskih uprizoritev, izpustimo njegovo pravljično komponento, je tu še zmeraj povsem otipljivo in znanstveno izpričano dejstvo o obstoju po vsem telesu poraščenih ljudi. Samo na območju Evrope so od konca srednjega veka dokumentirali okoli 50 primerov "človeka volka". Eden od bolj znanih je bil Poljak  Stephan Bibrowsky, ki je kot neverjetna atrakcija prepotoval domala ves svet.

Dedna bolezen hipertrihoza
Fenomen ima preverljivo znanstveno razlago. Gre za dedno bolezen hipertrihozo, ki lahko svoje žrtve prizadene do te mere, da so resnično videti kot tisto, kar širša javnost razume pod pojmom volkodlak. Bolniki za hipertrihozo so po vsem telesu – z obrazom vred – nenormalno poraščeni, zaradi česar pa sicer nimajo nobenih fizioloških težav. Zdravljenje simptomov bolezni bodisi z laserjem bodisi z zdravili je zelo težavno. Še najbolj pomaga preprosto striženje.

Za hipertrihozo boleha tudi Jesu Manuel iz Mehike. © AFP

 
Upanje vsem obolelim za hipertrihozo pa lahko vzbudijo ugotovitve znanstvenikov z Univerze Columbia v New Yorku. Tamkajšnji strokovnjaki so prepričani, da bi bilo obolele mogoče učinkovito ozdraviti z injekcijami moškega spolnega hormona testosterona. Voditeljica skupine, genetičarka Angela Christiano , je več let delovala v Indiji, kjer je poskušala ozdraviti paciente s hipertrihozo. Nobena metoda se ni obnesla, zdaj pa bo poskusila z vbrizgavanjem testosterona.

Po besedah Christianove se ji je misel na hormonsko metodo porodila pri analizi študije nemške rokometne zvezne lige. V tej je navedeno, da velika telesna obremenitev rokometašev vodi do zvišane prisotnosti testosterona v krvi, ta pa vpliva na povečano izpadanje telesnih dlak. "To nikakor ne pomeni, da smo spopad s hipertrihozo že dobili, je pa signal upanja za bolnike," meni znanstvenica.

Christianova opozarja, da oboleli za hipertrihozo sploh nimajo zdravstvenih težav v ožjem pomenu besede, zato pa imajo toliko več socialnih težav. "Iz izkušenj v Indiji lahko povem, da so čezmerno poraščeni ljudje deležni šikaniranja oziroma jih celo obtožujejo povezanosti s silami zla."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.