Volitve po pošti iz tujine na izrecno željo

Foto: Žurnal24 Letošnje predsedniške volitve so bile burne tudi zaradi zapletov z glasovnicami
Opozicija predlaga, da bi slovenski državljani v tujini volili le na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, po pošti pa le ob izraženi želji po glasovanju.
Oglej si celoten članek

Opozicijske poslanske skupine s prvopodpisanim Jožefom Školčem iz LDS so v parlamentarno proceduro vložile spremembe volilne zakonodaje, s katerimi bi po njihovih besedah odpravili nekatere pomanjkljivosti in nedorečenosti veljavne zakonodaje. Spremembe zakona o volitvah v državni zbor in zakona o predsedniških volitvah se nanašajo predvsem na glasovanje volivcev iz tujine in sestavo volilnih odborov. 

Na zadnjih predsedniških volitvah so slovenski državljani v tujini glasovali tako, da jim je Državna volilna komisja poslala prazne volilne lističe, kar je po mnenju Saša Pečeta iz SNS razvrednotilo sistem volitev in povzročilo "inflacijo novih volivcev". Zato opozicija predlaga, da bi slovenskim državljanom v tujini ne glede na stalnost bivanja omogočili glasovanje na diplomatsko-konzularnih predstavništvih ali po pošti, pri čemer bi morali svojo željo po glasovanju po pošti ti volivci sporočiti Državni volilni komisiji. Glasovanje po pošti bi se opravilo pred volilnim dnem, upoštevale pa bi se samo glasovnice, ki bi prispele do 19. ure na dan glasovanja. Volilna karta bi poleg tega morala biti potrjena in podpisana, svoj podpis pa bi morali volivci pred tem overiti. Volitve po mnenju Lavtižar Beblerjeve namreč niso "sodelovanje v nagradni igri".

Opozicija predlaga tudi odpravo neskladja, ki ga je ugotovilo ustavno sodišče po lanskih lokalnih volitvah glede enakosti volilne pravice, in sicer glede sestave volilnih odborov. V opoziciji predlagajo, da član volilnega odbora ne more biti oseba, ki je s kandidatom iz iste volilne enote v sorodu.

Minister za javno upravo Gregor Virant je na predlog opozicije za spremembe volilne zakonodaje odgovoril, da je bilo letošnje glasovanje po pošti kljub strahovom izpeljano korektno. Po Virantovih besedah ni bilo z glasovnicami nič narobe. Glede predloga opozicije, da bi se morale glasovnice iz tujine na volilno komisijo dostaviti do 19. ure na dan glasovanja, Virant pravi, da bo to problem, saj je ustavno sodišče že pred časom izdalo odločbo, s katero je zakonodajalcu naložilo, da ta rok podaljša.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.