Rezervisti, ki bodo vpoklicani na opravljanje vojaške službe v miru, bodo z usposabljanjem začeli že ta teden med 12. in 16. aprilom. Tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez je pojasnil, da so vpoklic na mobilizacijsko usposabljanje poslali okrog 700 pripadnikom, ki naj bi predvidoma zapolnili 414 mest.
Koliko pripadnikov se bo odzvalo na vpoklic v Slovenski vojski še ne vedo, odziv bo namreč znan šele po vpoklicu na mobilizacijsko usposabljanje in začetku opravljanja vojaške službe v miru. "Po zaključku usposabljanja prejmejo udeleženi pripadniki vpoklic na opravljanje vojaške službe v miru, ki bo izveden z začetkom 3. maja 2018, in bo trajal od enega do šestih mesecev," je še navedel Korez, ki izpostavlja, da je dolžina vpoklica odvisna od potreb Slovenske vojske, okoliščin posameznika in njegovega delodajalca
"Upam, da bo odziv dober, da bo odziv dober. Da bodo razumeli, da jih tokrat res rabimo," je že ob prevzemu dolžnosti načelnika Generalštaba Slovenske vojske napovedal generalmajor Alan Geder, saj je pri prvem vpoklicu ob begunski krizi 2015 na vpoklic odzvala manj kot polovica rezervistov.
Rezervisti se praviloma na vpoklic odzvati, sicer morajo ob neupravičeni odsotnosti vrniti enoletno nadomestilo, ki ga prejemajo kot pogodbeni rezervisti (okoli 120 evrov na mesec), in sorazmerni del stroškov, ki jih je vojska imela z njihovimi usposabljanji.
Za vpoklic rezervistov v vojaško službo v miru so se v Slovenski vojski odločili za čas, ko bo bataljonska bojna skupina 72. brigade izvajala izključno dousposabljanje za ponovno preverjanje usposobljenosti skladno z Natovo metodo za ocenjevanje pripravljenosti CREVAL. Glede na nespremenjeni obseg nalog, ki izhajajo iz predpisov na obrambnem področju in skladno z odločitvami državnega zbora in Vlade Republike Slovenije, vojska po svojih besedah z razpoložljivimi kadri stalne sestave ne more več zagotavljati realizacije vseh nalog.
Rezervisti bodo sicer izvajali podporne naloge, varovanje objektov in sodelovali pri ostalih vojaških nalogah, skladno z njihovo usposobljenostjo.
Vojska ima za v tem trenutku na voljo okoli 950 pogodbenih rezervistov, v skladu s kadrovskim načrtom bi jih Slovenska vojska sicer morala imeti 1500. Resolucija o dolgoročnem načrtu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2025 pa poleg 8000 profesionalnih vojakov predvideva 2000 pripadnikov rezervne sestave.
13 let sem bil rezervist,udeležil v teh letih vse vpoklice,ki so jih zahtevali,trenutno me silijo v delo v miru,ker pač …
6600 vojakov je smešna številka za obrambo dvomilijonskega naroda, bo treba ponovno uvesti redno služenje vojaškega roka.
Slovenska vojska je mirnodobska vojska, kot je bila LJA leta 1990, nesposobna za kakršnokoli bojno delovanje. Če bi se šlo …