Po direktivi je voda slaba, če je neskladnih več kot pet odstotkov vzorcev. Pri nas to pomeni že en sam vzorec. Ivanka Gale, analitičarka in svetovalka IVZ |
|
Dež pokvari izsledke
"Večje količine meteorne vode povzroči prelitje fekalij v vode, ki so namenjene kopanju, zato naj bi se vzorci jemali od 24 do 48 ur po dežju," je razložila Galetova. Pojasnila je, da so ravno septembra lani odvzeti vzorci celinskih in morskih kopališč nekoliko pokvarili sliko kakovosti kopalnih voda iz leta 2006: "Zaradi kratke kopalne sezone odvzamemo le devet vzorcev, pri čemer že en neskladen vzorec preseže pet odstotkov, to pa po direktivi EU že pomeni slabo vodo."
Kopalne vode v Sloveniji
|
Naravne kopalne vode Vključujejo 17 naravnih kopališč (štiri kopališča na
celinskih vodah, 13 na morju) ter 20 območij kopalnih voda (14 na celini, šest na morju).
|
"Najkakovostnejša voda je v bazenih na območju Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Nova Gorica; tako po mikrobioloških kot fizikalno-kemijskih preizkusih," nam je zaupala Katarina Bitenc, ki je na IVZ odgovorna za statistiko. Kot pravi, so se v mikrobioloških preizkusih najslabše odrezali bazeni na območju ZZV Murska Sobota (21 odstotkov neskladnih vzorcev), pri čemer je slovensko povprečje deset odstotkov. Pri fizikalno-kemijskih preizkusih pa so z 62 odstotki neskladnih vzorcev najslabši rezultat dosegli bazeni ZZV Kranj, povprečje pa znaša 33 odstotkov.