"Ker je bilo Računsko sodišče kritično v par primerih do par resorjev in do vlade Roberta Goloba, se ga onemogoča na način, da se mu odvzame sredstva. Kljub temu, da imamo 17 milijard evrov vreden proračun, rekorden proračun z rekordnimi odhodki, se Računskemu sodišču jemlje denar za nujno delovanje," meni poslanec NSi Jernej Vrtovec.
Tudi Ahčin namignila na možnost revanšizma
Vodstvo Računskega sodišča s prvopodpisano predsednico Jano Ahčin je včeraj predsedniku vlade in predsednici državnega zbora poslal javno protestno pismo v katerem vlado in državni zbor obtožujejo izvajanja pritiskov s posegi v plače in zmanjšanjem proračunskih sredstev. "Upamo, da ne gre za vladni revanšizem," so zapisali v pismu.
"Računsko sodišče je bilo, tako kot do mnogih drugih vlad v preteklost, z nekaterimi strokovnimi mnenji, revizijami kritično do vlade oziroma posameznih ministrstev," pravi Vrtovec. Našteva revizijo nakupa stavbe na Litijski, poročilo glede izplačila Prešernove nagrade Svetlani Makarovič in revizijo nakupa prenosnih računalnikov. "V vsej teh primerih je računsko sodišče dalo negativna mnenja ali pa mnenja s pridržkom - mnenja, da je bil davkoplačevalski denar porabljen nesorazmerno," je dejal Vrtovec.
Finančno ministrstvo: Načrtovali so prenovo prostorov
V rebalansu proračuna je bilo računskemu sodišču odvzetih 3,9 milijona evrov sredstev. Včeraj so na finančnem ministrstvu pojasnili, da je računsko sodišče, ki je pripoznano kot ustavni organ, ob pripravi sprememb državnega proračuna 2025 načrtovalo tudi sredstva za prenovo poslovnih prostorov in nakup dodatnih prostorov, zato je izrazilo potrebo po dodatnih sredstvih v višini 3,86 milijona evrov.
"Vlada je sledila zakonodaji in v luči dejstva, da gre za ustavni organ, pri pripravi proračuna v celoti upoštevala predlog računskega sodišča in zanj za prihodnje leto načrtovala 13,26 milijona evrov (letos so imeli v sprejetem proračunu načrtovanih 8,77 milijona evrov sredstev)," so zapisali.
Reševanje prostorske stiske na onkološkem inštitutu
Sodišču je bil obseg sredstev zmanjšan z dopolnilom, ki ga je sprejel državni zbor. Vlada pa je dopolnilo podprla, "ker zagotavlja sredstva za pripravljalna dela pri reševanju pereče prostorske problematike Onkološkega inštituta Ljubljana, ki jih prej zaradi pomanjkanja dokumentacije še ni bilo možno načrtovati, in ker je ocenila, da bo kljub dopolnilu predlagana višina sredstev zadostovala za nemoteno izvedbo vseh zastavljenih aktivnosti računskega sodišča".
S spremembami državnega proračuna za leto 2024, ki ga je DZ sprejel 22. novembra 2023, je za računsko sodišče načrtovanih 8,77 milijona evrov sredstev. Realizacija finančnega načrta sodišča na dan 25. november 2024 pa znaša 7,06 milijona evrov oz. 80,5 odstotka. Ocenjujejo, da bo računsko sodišče lahko nemoteno delovalo tudi brez teh sredstev. "Če se bo med letom izkazalo, da Računskemu sodišču primanjkuje sredstev, bomo iskali ustrezne rešitve," so napovedali na ministrstvu.
Kljub tem pojasnilom opozicijski poslanec meni, da se je "prvič v zgodovini Republike Slovenije se je zgodilo, da se institucije pravne države tako lomijo in da se po njih tako močno lomasti. Poudarjam, to so demokratične institucije, steber demokratičnega procesa." Napovedal je, da bodo glede teme, kako vlada onemogoča delo institucij s tem, da jim jemlje proračunska sredstva, sklicana tudi nujna seja komisije za nadzor javnih financ, katere predsednik je.
Tudi koalicijska SD je danes obrnila ploščo. "Opozorilom Računskega sodišča o zmanjševanju sredstev za njegovo delovanje moramo v koaliciji nameniti potrebno pozornost in pripraviti ukrepe, ki bodo preprečili škodljive posledice, ki jih lahko prinesejo okrnjena sredstva."
8Hi i love sex my contact here http://vipdeit.top/sex20.html
To ie že prava diktatura!