Med prvimi sta sejo zapustila Tatjana Čerin, izvršna direktorica GZS za socialni dialog, in izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko. Prva je povedala, da je razprava zelo strpna. Edini, ki je od sindikatov odločno nasprotoval določenim ukrepom, naj bi bil Branimir Štrukelj.
Zorko pa je pred tem potrdil, da je med predlogi ukrepov ukinitev dveh praznikov. Rezali naj bi se tudi socialni transferji, vendar selektivno. Kako, vlada še ni natančno pojasnila.
Predlogi, ki so bili predstavljeni, so tudi se brez konkretnih številk, koliko posamezen ukrep prinese. Za zdaj naj vlada tudi še ne bi govorila o tem, kje bi bilo mogoče pričakovati večje prihodke, ampak je vse naravnano na krčenje stroškov.
Antaver: Skrbi me stanje v gospodarstvu
Tudi Igor Antaver iz Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije je potrdil, da vlada ukrepov za zdaj ni opremila s številkami potencialnih prihrankov. Meni pa, da gredo ukrepi v pravo smer.
"Res pa je, da so ukrepi usmerjeni v konsolidacijo javnih financ. Ko bodo konkretne številke jasne, se bo mogoče o tem tudi pogovarjati. Se bo pa treba zadeve lotiti, ampak žal se je lotevamo pozno," meni Antaver.
Potrdil je, da so delodajalci imeli pomislek pri socialnih transferjih na trgu dela. "Če hočemo ohraniti fleksibilen trg dela, mora biti tudi relativno varen, kar pa pomeni, da bo tu treba biti zelo selektiven. Je pa vlada danes nekajkrat potrdila, da bodo ukrepi zelo selektivni in ne linearni," je še dodal.
Priznal je, da pogrešajo ukrepe za spodbujanje gospodarstva. "Bojim se, da je situacija v gospodarstvu celo bolj resna, kot se zavedamo," je opozoril in dodal, da ga to nekoliko skrbi. Predvsem bo pa treba banke postaviti v svojo funkcijo, sicer bodo tudi brez svojih komitentov.
Vizjak vsebine ukrepov ni želel razkriti
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak vsebine ukrepov ni želel razkriti, je pa povedal: "Na kredo, na puf se ne da živeti, to ve vsak še najbolj preprost človek. To želimo partnerjem dopovedati danes. Če dogovora o tem, da bomo trošili le toliko, kot ustvarimo, ne bo, je vse ostalo zaman."
Tatjana Čerin, izvršna direktorica GZS za socialni dialog: "Ne poznamo še ukrepov. Pričakujem pa, da nas bo vlada danes z njimi prepričala. Ne pravim, da bomo pristali na vse, vendar z naše strani ne pričakujem težav, pri sindikatih pa bo verjetno težje dobiti soglasje."
"Eni ukrepi so v pravo smer, drugi pa so malo čudni, saj gre za posege v socialne pravice. Bomo videli, počakajmo še dve uri," pa je dejal predstavnik sindikatov Ladislav Rožič iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Dušan Miščevič iz sindikata carinikov: "Sedaj nič lepo ne kaže, ker z vlado ni mogoče vzpostaviti nobenega stika – niti za reševanje kakšnih banalnih zadev. Če varčevanje ne bo urejeno z dogovorom, se bojim, da bodo tudi kakšni socialni nemiri."
"Nisem prepričan, da je za sindikate najbolj perspektivno pričakati vlado s stališčem, da podaljšanja interventnega zakona ne bodo dopustili," pa je povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.
vse kar je še ostalo, je socialna država. Do neke mere. Janša in njegove čivave so popolnoma nesposobni ali pa …
"Znižali bodo nadomestila in s tem spodbudili brezposelne." Ne zahtevam nadomestila, naj mi država da samo tisto kar sem vplačeval …
adijo socialna država stranke ki imajo spredaj S naj zamenjajo s F jim bolj ustreza čim prej revolucijo jebeš tako …