V državah Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) so uvozni stroški v zadnjem letu zrasli za 30 odstotkov – na 590 milijard evrov.
Na agenciji ob tem dodajajo, da to predstavlja 0,5 odstotka bruto domačega proizvoda držav OECD. Po besedah prvega moža IEA Faitha Birol je nafta glavni uvozni produkt držav v razvoju.
Birol je tako v pogovoru za BBC opozoril na nevarnost visokih cen nafte: "Tukaj lahko pride do tveganja za pojav glavnih negativnih dejavnikov za svetovno gospodarstvo."
"Če bi se cena nafte še zviševala, bi to vplivalo tako na trgovinsko bilanco držav kot na trošenje gospodinjstev." Dodal je, da bi to povzročilo dodaten pritisk na proračun gospodinjstev in inflacijo.
IEA je bila ustanovljena leta 1970 kot nadzornik zahodnih držav na povečan vpliv naftnega kartela OPEC. Cene nafte se trenutno gibljenjo pri okoli 90 dolarjev za sodček. Države članice Opec zaradi tega niso preveč zaskrbljene, saj se niso odločile za spremembo izvoznih kvot.
Medtem ko višje cene nafte poskrbijo za dodatno polnjenje proračuna držav izvoznic nafte, pa to po drugi strani potrošnikom povzroča skrbi.
Birol je za časnik Financial Times dejal: "Države izvoznic nafte potrebujejo naročnike, ki imajo zdravo ekonomijo. Ampak tako visoke cene bodo slej kot prej oslabile gospodarstva, kar bo povzročilo manjši uvoz nafte."