Višje cene hrane krive za dvig inflacije

Foto: Profimedia
Ohlajanje gospodarstva se je v tretjem četrtletju nadaljevalo.
Oglej si celoten članek

Bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem letošnjem četrtletju glede na enako obdobje lani realno povečal za 2,3 odstotka. To pomeni, da se je gospodarska rast po drugem četrtletju še dodatno umirila. V devetih mesecih skupaj je bila rast 2,7-odstotna, je objavil statistični urad.

Ohlajanje rasti slovenskega gospodarstva se je tako v tretjem trimesečju nadaljevalo. Če je v začetku leta realna rast BDP dosegla še 3,3 odstotka, se je v drugem umirila na 2,5 odstotka, v tretjem pa je bila torej še nekoliko nižja.

Po desezoniranih podatkih se je BDP v tretjem četrtletju glede na trimesečje prej okrepil za 0,8 odstotka, kar je vseeno bolje kot v drugem četrtletju, ko je bila četrtletna rast ničelna. V prvem trimesečju je dosegla 0,6 odstotka.

Foto: Žurnal24 Inflacija je zaskrbljujoča. V medletni primerjavi je bila medtem gospodarska rast, prilagojena za vpliv sezone in koledarja, dveodstotna, kar je 0,3 odstotne točke manj kot v drugem trimesečju in 1,5 odstotne točke manj kot v prvih treh mesecih leta.

Domače trošenje se je v tretjem četrtletju glede na enako obdobje lani povečalo za 3,8 odstotka. K višji rasti domačega trošenja so pozitivno prispevale tako končna potrošnja kot bruto investicije.

Izvoz se je v tretjem četrtletju letos medletno povečal za 4,5 odstotka, kar je približno enaka rast kot v prejšnjih četrtletjih letošnjega leta (4,9 in 5,0 odstotka). Ker pa se je uvoz povečal izraziteje kot izvoz, to je za 6,7 odstotka, je bil prispevek menjave s tujino k rasti negativen v višini 1,2 odstotka.

Inflacijo višale višje cene hrane

Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se novembra na letni ravni zvišale za 1,4 odstotka, na mesečni ravni pa za 0,1 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast cen je bila 1,6-odstotna, je danes objavil državni statistični urad.

Letno inflacijo so višale predvsem višje cene hrane ter višje cene raznovrstnega blaga in storitev.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila novembra 1,4-odstotna (novembra lani 2,1-odstotna), povprečna 12-mesečna rast cen pa 1,6-odstotna (v enakem obdobju lani dvoodstotna). Na mesečni ravni so cene v povprečju ostale enake kot v oktobru.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 12:22 29. November 2019.

    v hoferju nizajo cene, kaj pa hodte v tist lopovski mercaotr

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.