Virant: Če je Janša zmontiral, naj gre

Foto: Žurnal24 Virant meni, da bodo imeli zadnji dogodki odmev v javnem mnenju in verjetno bo S
Predsednik Zbora za republiko in nekdanji minister Gregor Virant meni, da bi moral predsednik SDS Janez Janša oditi iz politike, če je zmontiral dokument, ki naj bi obremenil Türka.
Oglej si celoten članek

Virant opozarja, da noben dokument, s katerim je SDS predsednika države Danila Türka obtožila laganja, ni bil ponarejen, "samo zloženi so bili skupaj na nekorekten način". "Objavljeno je bilo na sporen, nekorekten način," je dejal Virant za Dnevnikov Objektiv.

Nekaj predlogov za spremembo ustave se mu zdi dobrih, na primer ideji o poskusnem mandatu sodnikov in o ustavni omejitvi javne porabe, ne strinja pa se z idejo o lažji možnosti predčasnih volitev.

Glede vprašanja referenduma se zavzema za to, da bi v ustavo zapisali kvorum, torej neki najmanjši odstotek volivcev, ki se mora udeležiti referenduma, da bi bil referendumski izid veljaven. Pri spremembi volilnega sistema pa se zavzema za proporcionalni sistem s preferenčnim glasom.

Virant zagotavlja še, da ne načrtuje ustanovitve nove politične stranke.

Kot pravi, Janši ne bi pripisal, da je namerno sestavil dokumente na manipulativen način. "Kolikor ga poznam, kaj takega ne bi bilo v skladu z njegovo naravo in inteligenco," je dejal.

Vendar je bila napaka storjena in v vsakem primeru je priznanje napake in opravičilo na mestu, meni Virant. "Tudi kakšno dodatno pojasnilo ne bi bilo odveč," je ocenil.

Če pa bi se dokazalo, da je Janša ali kateri koli drug politik ponaredil ali zmontiral nek dokument, bi bila po Virantovih besedah "nedvomno edina logična posledica odhod iz politike".

"Politična napaka SDS"
Zelo verjetno bodo imeli zadnji dogodki odmev v javnem mnenju in verjetno bo SDS izgubila del podpore, pravi. "S tega zornega kota se mi zdi to, kar se je zgodilo, politična napaka SDS," ocenjuje.

Opozarja, da Janša v zadnjih mesecih skupaj s strokovnim svetom, v katerem sodeluje tudi sam, intenzivno pripravlja alternativni program in ta projekt teče zelo dobro, je dejal Virant.

"Ni mi jasno, zakaj ne bi stranka pozornosti javnosti usmerila v uspešen in za ljudi pomemben del svojih aktivnosti, namesto da jo usmerja na tisto področje, kjer ponavadi izgublja," meni.

Po Virantovem mnenju je veliko pomembnih tem, o katerih bi se morali pogovarjati, "v zadnjih dveh tednih pa smo govorili o arhivih in o dogajanjih pred tridesetimi leti". "Ne rečem, če bi o velikovškem terorističnem napadu prišli na dan neki novi dokazi, ki bi kazali na to, kdo konkretno je dejanje naročil, bi bila to kazenskopravno relevantna okoliščina, ki bi jo moralo raziskati tožilstvo," je poudaril.

SDS bo po njegovem mnenju ravnala najpametneje, če bo javni fokus usmerila na svojo oceno stanja v državi in svoj alternativni program. Če bo SDS do volitev ravnala pametno in pokazala tisto, v čemer je močna, torej svoj alternativni program, lahko krepko zmaga oziroma dobi 33 do 38 odstotkov glasov, pravi. "V takšnem primeru ji do sestave vlade ne bi veliko manjkalo, morda le sedeži SLS," je dejal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.