Veterinarka: "Zdravljenje je lahko dolgotrajno, naporno in drago"

Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina
S slino klopa se prenese v enem do dveh dneh, bolezen pa izbruhne v dveh do šestih mesecih.
Oglej si celoten članek

Klopi veljajo za najbolj nevarno žival v naših gozdovih. Samo letos so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zabeležili dve prijavi okužbe s klopnim meningoencefalitisom in kar 442 prijav lymske borelioze. Klopi niso nevarni le za ljudi, zaradi tako imenovanih klopnih bolezni zbolijo tudi naši kosmatinci.

"Ugriz klopa lahko povzroča slabokrvnost in okužbo z različnimi klopnimi boleznimi, anaplazmozo, babeziozo, erlihiozo, bartonelozo in boreliozo," opozarja veterinarka male prakse v Tačka, veterina & trgovina Lucija Podvršnik, dr. vet. med.

Izbruhne v dveh do štirih mesecih

Borelioza ali lymska bolezen je bolezen psov in ljudi, ki jo prenašajo klopi. Kot pojasnjuje veterinarka, je najpogostejši klop na področju Slovenije Ixodes ricinus, ki se nahaja v gozdovih, travah in grmičevju. Ta vrsta klopa naseljuje predvsem nižje rastline, ki dosegajo višino živali.

Klop ima tri razvojne stopnje (larve, nimfe in odrasli klopi), ki se hranijo na gostiteljih, kot so psi, mačke, divje živali in tako dalje. Hranijo se za krajše obdobje treh do 12 dni, nato pa preživijo obdobje v okolici: "Celotni krog razvoja klopa traja od enega do treh let. So zelo odporni na nizke temperature."

"Boreliozo povzročajo izredno gibljive bakterije iz rodu Borrelia spp. Najpomembnejši predstavnik je Borrelia burgdorferi, ki se prenaša z ugrizom klopa. S slino se prenese v enem do dveh dneh, bolezen pa izbruhne v dveh do šestih mesecih," opisuje.

 

Dodaja, da je bolezen pogosto samoomejujoča ali asimptomatska ter nima značilnih kliničnih znakov: "Le pet do deset odstotkov psov razvije klinične znake, ponavadi se pojavijo pri sočasni okužbi z drugimi klopnimi boleznimi. Preostali psi ne kažejo znakov obolenja ali pa so znaki tako nespecifični, da jih lahko zamenjamo s kliničnimi znaki drugih bolezni."

Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina

To so klinični znaki

Kot opisuje veterinarka male prakse v Tačka, veterina & trgovina, so klinični znaki: vročina, neješčnost, utrujenost, oslabelost, povečane bezgavke, šepanje, otekli sklepi, srbečica in alopecijaoziroma izpad dlake. Bolezen lahko napreduje v več oblik: bolezen ledvic in bolezen sklepov.  Pri obolenju ledvic opazimo povečano pitje vode ali polidipsija, povečano uriniranje ali poliurija, hujšanje, bruhanje in lahko tudi drisko. Za bolezen sklepov je značilno šepanje, oteklina sklepov, oslabelost in utrujenost. "Potek bolezni je lahko hiter ali akuten, kjer se v roku par dni pojavi več kliničnih znakov. Lahko pa je kroničen ali počasen potek, kjer se klinični znaki pojavijo v obdobju več tednov npr. manj izrazito šepanje," pravi.

Sredstva, ki odganjajo ali ubijejo klope

Opozarja, da je ugriz klopa lahko spregledan, še posebej pri dolgodlakih živalih in na bolj prekritih področjih, kot so spodnja stran vratu, prsnega koša in trebuha. Endemično področje je področje celotne Slovenije in večine Evrope, klop pa je aktiven predvsem poleti oziroma v toplejših mesecih.

"Samo obolenje lahko zmanjšamo z ustreznimi preventivnimi ukrepi. Prvi ukrep je uporaba proizvodov za preventivo pred klopi – sredstva, ki odganjajo ali ubijajo klope, zmanjšajo možnost prenosa povzročitelja. Sočasno ta sredstva preprečujejo obolenja še z drugimi klopnimi boleznimi," opisuje veterinarka.

Dodaja, da so lahko sredstva v obliki zaščitnih ovratnic, tablet ali ampul. Nekatera delujejo repelentno, torej odganjajo klope. Vsa pa delujejo tako, da se klop zastrupi ob pitju krvi. Posledično v enem do dveh dneh pogine in se posuši.

Posušeni klopi so dokaz delovanja sredstva. Pri izbiri proizvoda se odločamo na podlagi starosti psa, dolžine njegove dlake, okolice psa in želenega trajanja zaščite.  Drugi ukrep je redno pregledovanje za klope – pse naj bi v sezoni klopov pregledali vsaj enkrat dnevno. Odstranjujejo naj se s pinceto, da se odstrani celoten klop.

Veterinarka male prakse v Tačka, veterina & trgovina Lucija Podvršnik, dr. vet. med.

Začne se s krvnimi preiskavami

"Tako diagnostika kot zdravljenje sta lahko dolgotrajna, vsaj tri do štiri tedne, naporna in draga. Zgodnje zdravljenje izboljša prognozo in učinkovitost," poudarja veterinarka.

Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Diagnostični protokol se po njenih besedah začne z odvzemom krvi za krvne preiskave. Odvzame se kri za osnovno krvno sliko, biokemijske preiskave in serološke preiskave. Osnovna krvna slika omogoča pregled nad stanjem rdečih kot belih krvničk in krvnih ploščic. Pove, ali je žival slabokrvna, ali je prisotno vnetje in kakšna je starost vnetja ter kakšno je strjevanje krvi. "Biokemijske preiskave povedo, kakšno je stanje notranjih organov, ledvic, jeter, trebušne slinavke in črevesja, in stanje elektrolitov v telesu. To pomaga veterinarju določiti prizadete organe in izločiti druga obolenja, podobna boreliozi," opisuje.

Pravi, da obstajajo serološke preiskave, ki na podlagi krvnega seruma potrdijo izpostavljenost boreliozi: "V ambulantah se uporabljajo hitri testi za potrditev okužbe. S hitrimi testi veterinarji sočasno testirajo tudi za prisotnost drugih klopnih bolezni in prisotnost srčne gliste. Možna je tudi sočasna okužba z več klopnimi boleznimi. Težava je v zanesljivosti hitrih testov, saj obstaja manjši odstotek lažnih pozitivnih in negativnih rezultatov. Posledično se lahko opravijo bolj zanesljivi testi, a so bolj zahtevni in jih izvajajo veliki mednarodni laboratoriji v tujini."

Dodaja, da se nadaljnje lahko merijo protitelesa proti boreliozi in se določi vrsta protiteles. Obstajajo protitelesa značilna za svežo okužbo in tista značilna za dolgotrajno oziroma stalno okužbo. "Pridobljeni podatki se uporabljajo za določitev starosti in obsežnosti okužbe. Protitelesa ne pomenijo vedno borelioze pri psih, saj lahko pes preboli boreliozo in v telesu ostanejo protitelesa. Bolezen je lahko kronična in miruje dalj časa," pojasnjuje.

Glede na prisotnost kliničnih znakov se opravijo tudi urinske preiskave, ultrazvočni pregled trebušne votline in rentgensko slikanje bolečih okončin. Diagnostika lahko traja tudi več dni, odvisno od kliničnih znakov in trajanja laboratorijskih preiskav.

Veterinarka male prakse v Tačka, veterina & trgovina Lucija Podvršnik, dr. vet. med.

Začetno zdravljenje načeloma v ambulanti

"Boreliozo povzroča bakterija Borrelia burgdorferi in se posledično zdravi tudi z antibiotičnimi učinkovinami. Antibiotik se izbere glede na starost, velikost in klinične znake psa. Začetno zdravljenje je po navadi v veterinarski ambulanti ali bolnišnici, kjer se spremljata zdravstveno stanje živali in njihov odziv na zdravila," pojasnjuje.

Če se pes dobro odzove na zdravila, poteka zdravljenje doma s pomočjo antibiotičnih tablet. Zdravljenje traja minimalno štiri tedne in se lahko tudi podaljša. Pri svežih okužbah se izboljšanje pojavi v roku enega do treh dni. Pri dolgotrajnih okužbah je izboljšanje kliničnih znakov počasnejše.

Če je prisotna bolečina (artritis), dobi pes protibolečinska in protivnetna zdravila: "Lastnik jih daje za krajše obdobje enega do sedem dni, saj lahko dolgoročno povzročajo čire v prebavnem traktu. V tem primeru se dajejo tudi sočasno zdravila za zaščito želodca in črevesja. Antibiotična zdravila lahko povzročajo tudi blago drisko, če ta ni prisotna že od prej. Posledično se ob antibiotiku dajejo tudi probiotiki, ki uravnavajo črevesno mikrofloro in preprečujejo drisko. Probiotikov se nikdar ne daje istočasno z antibiotiki, ampak vedno s časovnim zamikov vsaj dveh ur."

Tačka, veterina & trgovina, bo tudi na Festivalu ljubiteljev živali v Novi Gorici, 10. junija. Nudili bodo dežurno veterinarsko pomoč, brezplačne nasvete (lahko jih obiščete s kosmatinci), na stojnici pa bo možno tudi kupiti (in aplicirati) optimalno zaščito proti vsem vrstam parazitov (notranjih in zunanjih – gliste, klopi, bolhe in tako dalje). Poleg tega obljubljajo še odlične in zdrave priboljške za kosmatince ter dietno hrano za živali. Njihov slogan je: Za male in velike poskrbimo do zadnje pike, poslovalnice veterine in trgovine Tačka pa najdete v Celju, Trbovljah, Podčetrtku, Rogaški, Šmarju in v Šentjurju, kjer imajo tudi sodobno bolnico za male živali. Več na www.tacka-veterina.si. 

Pri poškodbi ledvic

"Če je borelioza povzročila poškodbo ledvic, ostane pes v ambulanti ali bolnišnici, dokler se stanje ne stabilizira. Takšni psi poleg antibiotikov dobijo še sredstva za zaustavitev bruhanja, sredstva za zaščito želodca in črevesja, vezalce fosforja in druga zdravila za zdravljenje bolezni ledvic. Pes potrebuje pogostokrat intravenozno terapijo," opisuje veterinarka male prakse v Tačka, veterina & trgovina.

Po potrebi se po njenih navedbah lahko uporabijo tudi kortikosteroidi za zmanjšanje imunskega odziva: "Takšni psi potrebujejo redne kontrole krvnega pritiska in redne biokemijske preiskave. Potrebna je tudi veterinarska dieta za podporo ledvicam. Zdravljenje lahko traja več mesecev."

Čim prej na terapijo

Terapija in samozdravljenje borelioze je po besedah veterinarke odvisno od kliničnih znakov in starosti obolenja. Borelioza je lahko brez kliničnih znakov in miruje dalj časa ali pa se znaki pojavljajo počasi.

Hitreje kot se začne terapija, boljši je izid oziroma prognoza. Pozna terapija ima slabšo prognozo. Borelioza brez poškodbe ledvic ima dobro prognozo.  

Veterinarka male prakse v Tačka, veterina & trgovina Lucija Podvršnik, dr. vet. med.

Foto: Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina Klop: arhiv Tačka, veterina & trgovina

Ni dokazov, da deluje stoodstotno pri vseh

"Antibiotična terapija ozdravi vidne znake borelioze, vendar nimamo dokazov, da deluje stoodstotno pri vseh pacientih," poudarja.

Veterinarka opozarja, da lahko sočasne bolezni, kot so sladkorna, bolezni ščitnice in bolezni ledvic dodatno poslabšajo stanje in podaljšajo terapijo. Prognoza je slabša pri pojavu sočasnih bolezni. V večini primerov je zdravljenje uspešno. 

"Najboljša odločitev lastnika je lahko preventivno dajanje sredstev proti klopom, sprotno pregledovanje psov in posledično preprečitev same okužbe psa z boreliozo," sklene pogovor naša sogovornica.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.