Verniki napolnili stolnico ob sprejemu škofa Rožmana

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
V ljubljanski stolnici se je po sprejemu posmrtnih ostankov ljubljanskega škofa Gregorija Rožmana pri sveti maši zbrala množica vernikov.
Oglej si celoten članek

Somaševanje zbora kanonikov ljubljanskega stolnega kapitlja vodi ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, osrednja mašna slovesnost ob pokopu pokojnega škofa Gregorija Rožmana pa bo v ljubljanski stolnici popoldne.

Krsto s posmrtnimi ostanki Rožmana so na nadškofijskem dvorišču pred začetkom svete maše sprejeli člani stolnega kapitlja na čelu z nadškofom Antonom Stresom in pomožnim škofom Jamnikom ter ga v sprevodu ponesli v stolnico. Škofa Rožmana, ki se 54 let po svoji smrti vrača v domovino, je iz Lemonta, kjer je bil pokopan leta 1959, pospremil škof Jamnik.

Po dopoldanski sveti maši so verniki in drugi povabljeni, da se od pokojnega Rožmana poslovijo in ga pokropijo. Ob 14. uri pa se bo začela akademija, med katero bodo ljubljanski bogoslovci prebirali besedila iz škofovih pastirskih pisem, pridig in drugih nagovorov.

Pred štirimi leti ustavili kazenski postopek

Gregorij Rožman se je rodil 9. marca 1883 v župniji Šmihel pri Pliberku na današnjem avstrijskem Koroškem. V duhovnika je bil posvečen leta 1907. Ljubljanski škof je postal leta 1930. V desetletju pred drugo svetovno vojno je razvil živahno pastoralno dejavnost, kot cerkveni pravnik je užival velik ugled doma in v tujini. Francoska vlada mu je 22. januarja 1936 podelila odlikovanje viteza častne legije. Zaradi odločne protikomunistične usmerjenosti tudi med drugo svetovno vojno se je Rožman maja 1945 umaknil na Koroško in v naslednjih letih preko Švice odpotoval v ZDA.

Pred vojaškim sodiščem v Ljubljani je bil zaradi domnevnega sodelovanja z okupatorjem v odsotnosti obsojen na 18 let zapora, izgubo državljanskih pravic za dobo 10 let in zaplembo premoženja. Slovensko državno tožilstvo je leta 1995 sprožilo zahtevo za obnovo procesa proti njemu. Vrhovno sodišče je leta 2007 sodbo vojaškega sodišča iz leta 1946 razveljavilo, Okrožno sodišče pa je leta 2009 kazenski postopek proti Rožmanu ustavilo.

Rožman je umrl 16. novembra 1959 v Clevelandu in bil pokopan v Lemontu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 15:53 13. April 2013.

    Boli me kurac za Rožmana, itak je že crknil. Da pa so ga slovenska sodišča oprostila vseh dokazanih in utemeljenih …

  • 15:22 13. April 2013.

    Če ne bi bilo starih staršev ali staršev spodaj pisočih, ti danes ne bi tlačil (mi namreč hodimo) po Slovenski …

  • 13:50 13. April 2013.

    kaj ti veš kdo je koliko vreden? Kaj ti veš, kdo je dobro misleči Slovenec, ko pa še pisati ne …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.