Ko je Vegrad danes javnost seznanil, da je družba insolventna, glavna direktorica Hilda Tovšak ni pojasnila, ali ta razglasitev insolventnosti pomeni stečaj ali prisilno poravnavo, koliko znašajo dolgovi in kdaj bodo delavci dobili plače. Vegradovi delavci so sicer trenutno na kolektivnem dopustu, pišejo Finance.
Očitane hude kršitve
Nepravilnosti so v Vegrad privabile tako delovne inšpektorje kot policijo. Že konec preteklega meseca so na PU Celje potrdili, da družbo preiskujejo zaradi suma več kršitev delovne zakonodaje, neodplačevanja obrokov kredita, povzročitve izplačilne nesposobnosti in neupravičenega zadrževanja zbranih prispevkov za enega od delavcev. Ravno včeraj se je izkazalo, da je bila ob zbrani denar še ena od družin, za katero so delavci Vegrada zbirali denar
Glavni inšpektor za delo Borut Brezovar pa je pretekli teden podal več kazenskih ovadb zoper odgovorne osebe zaradi neizplačila več kot treh zaporednih plač in tako tudi neizplačila prispevkov.
Poleg večmesečnega neplačila pa so Vegradovi delavci delali v neprimernih pogojih in bili tudi žrtve šikaniranja – spomnimo: delavci Bosne in Hercegovine so v roke dobili dopis, kako naj se vedejo v Sloveniji, "bolj civilizirani" državi.
Hilda Tovšak pa je bila tudi ena izmed glavnih akterjev afere Čista lopata − sojenje naj bi se v tem primeru začelo oktobra.
Ustavljena dela
Zaradi neplačila so za nekaj časa dela ustavili podizvajalci v Celovških dvorih. Tovšakova se je takrat obrnila tudi na ministrstvo za gospodarstvo in finance, vendar je zdaj že nekdanji minister za gospodarstvo Matej Lahovnik možnost državne pomoči Vegradu takoj zavrnil.