Vedno več delavcev dela izven občine

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Delovno aktivnih prebivalcev, ki so zaposleni v občini, kjer tudi bivajo, je iz leta v leto manj. Po podatkih državnega statističnega urada je v Sloveniji skoraj 384.000 medobčinskih delovnih migrantov oz. dobra polovica delovno aktivnega prebivalstva.
Oglej si celoten članek

Na območju svoje občine ima tudi delovno mesto največ Ljubljančanov, po podatkih iz konca leta 2012 je takšnih 91.300 oz. 85 odstotkov prebivalcev slovenskega glavnega mesta. Preostalih 15.700 oz. 15 odstotkov Ljubljančanov odhaja na delo v druge občine. Iz drugih občin pa prihaja na delo v Ljubljano okoli 109.000 oseb.

Če je število delovnih mest v posamezni občini vsaj za 16 odstotkov večje od števila delovno aktivnih prebivalcev, potem taka občina sodi med t.i. "izrazito delovne" občine. Ob koncu leta 2012 je bilo med take občine uvrščenih naslednjih 16 občin: Trzin, Murska Sobota, Šempeter - Vrtojba, Ljubljana, Nazarje, Kidričevo, Celje, Lenart, Zreče, Maribor, Novo mesto, Gornja Radgona, Ptuj, Velenje, Nova Gorica in Slovenj Gradec.

Med njimi je kot zaposlitveno zelo privlačna še posebej izstopala občina Trzin. Po statističnih podatkih je imela v letu 2012 trikrat več delovnih mest, kot pa je v njej bivalo delovno aktivnih prebivalcev. Po drugi strani pa je bilo manj kot četrtina prebivalcev občine Trzin tudi zaposlenih v svoji občini, preostali so odhajali na delo v druge občine.

Delovne migracije med posameznimi statističnimi regijami niso tako pogoste kot na ravni občin, saj zavzemajo regije večjo teritorialno območje. Ob koncu leta 2012 je bilo v Sloveniji okoli 128.500 medregijskih delovnih migrantov, kar je enako kot v letu 2011.

Ob koncu leta 2012 je bilo v Sloveniji zaposlenih tudi okoli 2000 tujcev dnevnih migrantov. Največ (okoli 1400) jih je prihajalo iz Hrvaške, in iz Madžarske (okoli 360). Glede na predhodne leto 2011 se je število tujcev dnevnih migrantov zmanjšalo za dobrih 200.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 07:11 2. Maj 2013.

    KATERE OBČINE???

  • 10:30 1. Maj 2013.

    Delavec kot ponižni podložnik in večni dolžnik<br />Delavec mora v kapitalizmu od samega začetka skrbeti zase, da bo prenesel vse …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.