Izdatnost vodnih virov upada, raven podtalnice se niža, padavin pa je na območju novomeške komunale v zadnjih letih za 40 odstotkov manj. Brez teh in manjše porabe bo pitne vode zmanjkalo za vse uporabnike, opozarjajo na Komunali Novo mesto, ki oskrbuje 33 tisoč prebivalcev.
Namesto varčevanja še večja poraba
Po podatkih Agencije RS za okolje je bilo na Dolenjskem od lanskega julija za približno dve petini manj padavin. Če se bodo podobne suše nadaljevale, se bodo težave pri vodooskrbi še povečale, je napovedal direktor komunale Rafko Križman, ki opozarja, da se je kljub več pozivom k varčevanju poraba pitne vode na njihovem območju julija povečala za desetino.
Rešitev je za zdaj le v varčevanju, v primeru dodatnega usihanja vodnih virov pa si ne bi mogli pomagati niti z redukcijami. Zapiranje posameznih odsekov vodovoda bi namreč povzročilo izpraznitev sistema, pri vnovičnem polnjenju vodovoda pa bi prišlo do še večjih okvar, je dodal.
Ob okvari vodovoda brez vode že v eni uri
Ker so izgube na ravni slabe četrtine že zdaj relativno nizke, so po njegovem mnenju rešitve v izgradnji večjih vodohranov, kjer bi vodo shranjevali ponoči, in izgradnji novih oskrbovalnih cevovodov. Hkrati je opozoril, da je pri tem problematika Novega mesta, ki je ob okvari vodovoda ob sedanjih zalogah lahko že v eni uri brez vode, največja.
Po podatkih komunale na območju osmih dolenjskih občin – Novega mesta, Šmarjeških Toplic, Straže, Šentjerneja, Mirne Peči, Dolenjskih Toplic, Škocjana in Žužemberka – upravljajo s približno 900 kilometri vodovodnega omrežja, 18.300 vodovodnimi priključki in 18 vodnimi viri. Njihove vodne izgube v povprečju ne presegajo 23 odstotkov, poraba vode pa se je v zadnjih dvanajstih letih ob tem, da so je tudi manj načrpali, nekoliko zmanjšala.
Suša je neizprosna
Medtem iz Mestne občine Nova Gorica opozarjajo na alarmantno stanje v kmetijstvu. Kmetje poudarjajo, da so se neugodne razmere začele že v začetku leta z orkansko burjo, nadaljevalo se je s spomladansko pozebo, nato ponekod s točo, vse skupaj je kronala še suša, ki jo nenehno spremlja veter, kar dodatno izsušuje zemljo. Kmetje obupujejo, saj vode za namakanje ni, zaradi uničenega pridelka pa ne vedo, kako bodo nahranili živino.
Sklad zahteva najemnino ne glede na vse
citat:"Hkrati je opozoril, da je pri tem problematika Novega mesta, ki je ob okvari vodovoda ob sedanjih zalogah lahko že …