Stopnja samooskrbe v Sloveniji je posebno nizka pri zelenjavi, sadju, krompirju in žitih.
Statistični urad ugotavlja, da je stopnja samooskrbe v Sloveniji posebno nizka pri zelenjavi, sadju, krompirju in žitih.
Posebno nizke stopnje samooskrbe so v letu 2018 po podatkih Sursa izkazovale bilance zelenjave (39 odstotkov), sadja (48 odstotkov), krompirja (48 odstotkov) in žit (68 odstotkov). Stopnje samooskrbe so bile višje v bilancah mesa (81 odstotkov) in jajc (96 odstotkov).
Foto: Surs
Samooskrba v Sloveniji
Domača proizvodnja žit je v letu 2018 dosegla skoraj 600.000 ton, domača potrošnja pa skoraj 880.000 ton, zato je bila stopnja samooskrbe tudi pri žitih sorazmerno nizka, znašala je 68 odstotkov. "Proizvodnja vsega sadja je v tem letu dosegla nekaj več kot 190.000 ton, domača potrošnja pa 400.000 ton, zato je bila stopnja samooskrbe le 48-odstotna," ugotavljajo pri Surs-u.
Nekoliko nižja potrošnja krompirja in mesa
Prebivalec Slovenije je v letu 2018 porabil za prehrano povprečno tudi 93 kg mesa, 67 kg krompirja, 11 kg jajc, 5 kg riža ter kilogram medu.
Foto: Surs
Samooskrba v Sloveniji
Foto: Surs
Samooskrba v Sloveniji
dezurni@zurnal24.si
Meni se zdi, da je ta statistika malo za lase privlečena. Če preračunam porabo žit na prebivalca, dobim porabo več …
Mislim, da ravno krompirja kako leto nazaj nekateri niso niti pospravljali z njive, ker ni bilo možno nikamor prodati. Lansko …
več podpore bi bilo potrebni našim pridelovalcem, prodajajo sami, naši pridelovalci prodajajo okoliškim prebivalcem in veliko prodajo...korporacije pa naj kupujejo …