Janko Veber je sporočil, da izstopa iz poslanske skupine Socialnih demokratov in bo odslej deloval kot samostojni poslanec. Ocenjuje, da bo tako lažje upravičil zaupanje volivcev. Kot je pojasnil, se v zadnjem obdobju ni bilo mogoče poenotiti glede glasovanj o pomembnih odločitvah v državnem zboru, kar je narekovalo njegovo odločitev za izstop iz poslanske skupine SD.
Veber je dejal, da je začutil, da mora narediti korak naprej, sicer bodo šli dogodki v napačno smer. Prepričan je namreč, da tisti, ki odločajo, sprejemajo odločitve, ki so v škodo ljudi, pri tem pa je posebej izpostavil odnos do lastnine. "Razlike med ljudmi postajajo iz leta v leto večje ravno zaradi tega, ker se poceni zapravlja vse, kar so ljudje ustvarili. Po mojem prepričanju ljudje, ko so glasovali za samostojno državo, niso imeli v mislih, da bo ta odločitev pomenila popolno izropanje vsega, kar so ustvarjale generacije," je dejal.
Zaveda se, da kot samostojni poslanec ne bo imel na razpolago strokovne pomoči, kot jo ima poslanska skupina, a ga to ne skrbi. "Glede na to, da sem že do zdaj imel ločena stališča od večinskega mnenja v poslanski skupini, sem si ustvaril svojo strokovno skupino zunaj državnega zbora," dodaja.
"Ne morem podpreti škodljivih odločitev"
Na vprašanje, ali je zaradi svojega drugačnega mnenja v poslanski skupini doživljal kakšne pritiske, odgovarja, da je šlo predvsem za nezadovoljstvo: "Bilo je nezadovoljstvo, bili so tudi poskusi, da se poenotimo, vendar pa ne morem podpreti odločitev, ki so škodljive za ljudi in državo". Pri tem je izpostavil drugi tir in zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin.
Za zdaj ostaja v stranki, katere podpredsednik je, pričakuje pa, da bodo o tem dogodku razpravljali organi stranke. "Kako bo tekla razprava, bomo še videli, zagotovo pa vem, da je v stranki veliko ljudi, ki razmišljajo enako kot jaz," dodaja.
Veber sicer vodi društvo Sloga, v zadnjem času pa je bilo že več ugibanj o njegovi morebitni nameri za ustanovitev nove stranke.
Na vprašanje, ali ustanavlja svojo stranko, odgovarja, da bo kot samostojni poslanec naredil vse, da zbliža in združi "vse enako misleče, da vendarle ustvarimo en potencial, s katerim lahko prihajamo potem pred ljudi".
Prepričan je, da mu bo kot samostojnemu poslancu uspelo združiti enako misleče, "bodisi kot civilno iniciativo ali kot inteligenco, ki se zagotovo čuti zapostavljeno v Sloveniji, da bomo ljudem lahko dejansko ponudili možnost, da se odločijo za Slovenijo, ki bo drugače organizirana in drugače vodena". Ob tem dodaja, da "v skupino vseh, ki jih želi združiti, zagotovo sodijo tudi mnogi iz SD".
Han Vebra razume
V SD obžalujejo izstop njihovega podpredsednika in napovedujejo, da se bodo o tem pogovorili tako na ravni poslanske skupine kot vodstva stranke. Vodja poslanske skupine Matjaž Han je Vebru zaželel vse dobro na nadaljnji politični poti. Osebno obžaluje Vebrov izstop, a ga razume.
Tudi glavni tajnik stranke Dejan Levanič je Vebru zaželel vse dobro na njegovi poti. Veber jih o svojem izstopu iz poslanske skupine formalno še ni obvestil, prav tako z njim še ni seznanjen predsednik stranke Dejan Židan.
Poslanska skupina SD bo brez Vebra štela pet poslancev.
dezurni@zurnal24.si
Zanimivo, kako pozno ga je srečala "pamet" ali občutek krivde. Zdi se mi pa, da gre le za preračunljivost, saj …
Veber, Veber, kako poceni predvolilna poteza.... Eno samo blebetanje v prazno. Bil si županček, potem par dni minister, pa precej …
Za bat se je, da bo kaj pametnega naredil. Vprašajte po Kočevju, če je v 15 letih županovanja kaj pametnega …