Vdihavamo promet

Foto: Žurnal24 Najbolj so izpostavljeni ljudje, ki se vozijo z avtomobilom - predvsem takrat, k
Prašni delci najbolj ogrožajo zdravje voznikov. V Ljubljani so največje koncentracije ob deveti uri in ob sedmih zvečer.
Oglej si celoten članek

Kljub izrazitemu zmanjšanju izpustov žveplovega dioksida so razmere v Ljubljani še vedno skrb vzbujajoče zaradi prašnih delcev. Verica Vogrinčič z Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso) nam je povedala, da je največji vir zdravju škodljivih delcev, manjših od deset mikrometrov, promet. Peter Otorepec z inštituta za varovanje zdravja (IVZ) pa je poudaril, da so zaradi teh delcev najbolj ogroženi dihala, srce in ožilje.

Najslabše z avtom

Delci nastajajo pri gorenju fosilnih goriv v termoelektrarnah in predvsem v prometu, je pojasnil Otorepec in dodal: “Ustvarjajo jih zlasti dizelski motorji, pri čemer novejši motorji te vrste po teži proizvajajo manj delcev, vendar je teh številčno več in so manjši.” Manjši so delci, bolj so nevarni za zdravje, zato so novejši dizelski motorji pravzaprav nevarnejši od starejših.

Kot so povedali na IVZ, ljudje pogosto sprašujejo, kdaj so pred onesnaževanjem varnejši: če pridejo v službo peš, z avtomobilom ali javnim potniškim prometom. Ugotovili so, da so najbolj izpostavljeni tisti, ki pridejo z avtomobilom, predvsem ko se zadržujejo v kolonah. Nedavna raziskava je pokazala tudi, da je pri ljudeh, ki živijo do 45 metrov od prometne ceste, tveganje za obolenje za astmo 1,5-kratno v primerjavi s tistimi, ki živijo dlje od ceste.

Večja umrljivost
Delci, manjši od deset mikrometrov, se prilepijo na dihala oziroma pridejo v stik z dihalno sluznico, je razložil Otorepec. Tam povzročijo blago vnetno reakcijo, ki je zdrav človek najbrž ne bi zaznal. Če pa se bo ta z leti krepila, bo počasi vodila v kronično bolezen pljuč. Pri tem so na IVZ dodali, da se v času zgostitve delcev v zraku poveča umrljivost zaradi bolezni dihal, srca in ožilja. V Ljubljani bi letno za boleznimi srca, ožilja in dihal leto umrlo 300 ljudi manj, če bi bila koncentracija PM10 takšna kot v nekaterih skandinavskih mestih.

Razstava kot spodbuda
Zaradi uspešnih ukrepov v zadnjih štiridesetih letih so se izpusti žveplovega dioksida izrazito zmanjšali. Oddelek za varstvo okolja Mestne občine Ljubljana (MOL) je zato ob 40. obletnici meritev onesnaženosti zraka pripravil razstavo Vdihni Ljubljano. Njen namen je prikazati, kako je “s pravo politiko, izvajanjem učinkovitih ukrepov in skrbjo posameznikov mogoče doseči zastavljene cilje”, so zapisali na MOL.

Delci PM10
Gre za delce, manjše od deset mikrometrov, imenovane tudi PM10, ki so zdravju škodljivi. Manjši ko so, večji vpliv imajo na zdravje ljudi. Po podatkih z merilnega mesta Ljubljana Bežigrad na sedežu Arsa je največji vir delcev promet, pomemben delež pa prispevajo tudi kurišča in soljenje cest. V zraku je največ delcev okoli 9. in 19. ure. Na lestvici 17, večinoma zahodnoevropskih mest je Ljubljana na 13. mestu po povprečni koncentraciji delcev PM10.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.