Varčevanje: ministrom 1000 evrov nižje plače

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Vlada in sindikati danes napredka pri pogajanjih niso dosegli. Vlada bo tako jutri predstavila novo različico izhodišč. Pličanič: ministrom bi se po različici o 15-odstotnem znižanju plače znižale za 1000 evrov bruto.
Oglej si celoten članek

Sindikati bodo v sredo prejeli nov predlog, ki bo po besedah ministra za javno upravo in pravosodje Senka Pličaniča verjetno šel v smeri kombiniranega zniževanja plač - torej kombinacije med linearnim in selektivnim zniževanjem.

Tako bi se uslužbencem z nižjimi plačami plače znižale manj, tistim z višjimi plačami pa več, pri čemer je izhodišče še vedno 15-odstotno znižanje. Ministrom bi se po tej različici plače denimo znižale za 1000 evrov bruto, je pojasnil za STA. Prav tako bo vladna stran do srede pripravila nov predlog v zvezi z izplačilom regresa.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je potrdil, da so se danes dogovorili, da bo vlada do srede svoj predlog dopolnila, do takrat pa teh vprašanj ne bodo komentirali.

"Gre za zelo občutljiv trenutek v pogajanjih in ker imamo vsi željo, da pridemo do rešitve, ki bi bile sprejemljive, pravične in izvedljive, bomo tokrat v komentarjih zelo zadržani," je še dodal.

Povzemamo vsebino iz današnjega gradiva:

1. Znižanje osnovnih plač javnih uslužbencev in funkcionarjev s 1. 6. 2012 za 15 %. Odprava tretje četrtine nesorazmerja v osnovnih plačah s 1. 6. 2012, odprava četrte četrtine nesorazmerja s 1. 1. 2013.

2. Regres se v letu 2012 izplača vsem zaposlenim v višini, da se za ta namen porabi 50 % obsega sredstev glede na leto 2011. Za leto 2013 se regres izplača, da se za ta namen porabi 50 % obsega sredstev glede na leto 2011, pri čemer se določenim kategorijam zaposlenih regres ne izplača. Pri regresih naj bi bil danes na mizi dodelan predlog, kako privarčevati 60 milijonov evrov.

Javni uslužbenci, ki so razvrščeni od 1. do 13. plačnega razreda (njihove osnoven bruto plače torej znašajo med 478 in 766 evri ), bi prejeli polni regres – to je v višini 692 evrov bruto.

Uslužbenci, ki imajo plače nad 2.209 evrov bruto (torej so vsaj v 40. plačnem razredu ali više), pa bi dobili le 100 evrov bruto. Od 34. razreda do 39. razreda bi regres znašal 164 evrov bruto.

V letu 2013 bi bila politika pri regresih podobna. Uslužbenci v najnižjih razredih bo vnovič dobili 692 evrov bruto regresa. Uslužbenci v najvišjih razredih (od vključno 41. plačnega razreda naprej) – pa regresa sploh ne bi prejeli.  Regres v razredih med 14. in 40. pa bi bil nekoliko višji kot bo letos (a seveda nižji od 692 evriv), je razvidno iz tabel, ki jih je vlada poslala sindikatom.

3. Povrnitev kilometrine v višini 5 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov. Če je organiziran brezplačen prevoz, povračilo stroškov iz tega naslova ne pripada.

4. Znižanje višine regresa za prehrano za 10 % in upravičenost samo za tiste, ki delajo več kot štiri ure dnevno.

5. Znižanje višine solidarnostne pomoči na 520 evrov in upravičenost le za tiste, ki prejemajo minimalno plačo (znižanje za 10 %). Izplačilo v 60 dneh od nastanka razloga, izplača pa se pri plači za naslednji mesec.

6. Jubilejne nagrade se ne znižajo glede na sedanjo višino, vendar je pravica do jubilejne nagrade vezana na delovno dobo v javnem sektorju.

7. Če se javni uslužbenec upokoji v dveh mesecih po izpolnitvi pogojev, mu pripadajo tri povprečne plače odpravnine, sicer pa le dve povprečni plači ali dve njegovi plači (če je to ugodneje).

8. Znižanje dnevnic za službena potovanja v tujino za 20 % in ohranitev dnevnice le za službena potovanja, ki trajajo od 10 do 14 ur in nad 14 ur.

9. Določitev enotne dnevnice za službena potovanja v državi v višini 16 evrov, pri čemer je upravičenost do dnevnice vezana izključno na službena potovanja, ki trajajo nad 12 ur (ukinitev dnevnice za potovanje od 6 do 8 ur in od 8 do 12 ur). Za službeno potovanje, ki traja več kot 8 ur do 12 ur, ko javni uslužbenec pridobi pravico do dnevnice, se mu izplača še en regres za prehrano.

10. Znižanje kilometrine s 30 % na 18 % (in ne na 15 %) cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov.

11. Pogodbe o izobraževanju ob delu se lahko sklepajo, a le kadar ta obveznost izhaja iz predpisa ali kolektivne pogodbe. Po prvotni različici tovrstno sklepanje pogodb sploh ni bilo dovoljeno.

12. Določitev najvišjega števila dni letnega dopusta – 32 dni ostaja.

13. Veljavnost interventnega zakona o zamrznitvi plač se podaljša do 31. 12. 2013; s 1. 6. 2013 se izplačajo zaostala napredovanja; odmrznitev interventnih ukrepov v letu 2014.

Preberite še: Sindikati ne dajo podpisa k sporazumu

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 31

  • 19:26 10. April 2012.

    komur ni vseč v javnem sektorju,v gospodarstvu,ja to je tisti ki dela za vas parazite ...je se veliko prostora,golazen pokvarjena …

  • dd
    11:09 5. April 2012.

    Pozabili so ukiniti razne absurdne bonitete poslancem, astronomske nagrade menedžerjem in podpore lakomnim javnim podjetjem.

  • 11:01 4. April 2012.

    Kakorkoli obrnete, predlagani ukrepi zopet "tepejo po žepih" samo rajo in nižje do srednje razrede uslužbencev javne uprave. In še …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.