Projekt, ki bo zaenkrat pilotne narave, nastaja pod okriljem ministrstev za kmetijstvo in ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, kjer naj bi že v kratkem pripravili razpis.
Gre namreč za prakso, ki jo v tujini že dobro poznajo, v prihodnje pa naj bi ji sledili tudi pri nas. Cilj je ljudi čim dlje zadržati na lastnih odmovih, oziroma v njim bližjem okolju, jih deinstitucionalizirati oziroma ponuditi storitve in alternativne oblike bivanja v domačem okolju, kar kmetija zagotovo je.
Kot je za Žurnal24 povedala predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule, bi se marsikatera slovenska kmetija odločila za to: "Da, lahko je to "izziv" za določene kmetije. Menim, da bi bilo tudi na kmetijah mogoče sprejeti različne kategorije ljudi. Kar nekaj primerov poznam, kjer na kmetijah lepo skrbijo za starejše generacije. Res, da v večini za svoje starše, stare starše, a ti verjetno rabijo ravno tako pomoč. Moje mnenje je, da bi lahko bili taki ljudje vključeni v lažja dela (v kolikor bi želeli in lahko). Takih aktivnosti ni malo, a so različne po kmetijah. Predvidevam, da se bi za tako obliko odločale manjše kmetije in tu je več možnosti. Takih obrobnih del je veliko (luščenje fižola, pomoč pri shranjevanju živil za zimo, nabiranje sadežev, nabiranje čajev…) Najbrž bi že sedaj lahko našli kmetije, ki bi to počele, vendar pa je potrebno urediti tudi pogoje, ki bi za to veljali," je opozorila naša sogovornica.
Kot so nam sporočili z MDDSZ, posebna delovna skupina obeh ministrstev trenutno "z vso resnostjo" preučuje izhodišča za izvedbo poskusnega izvajanja dopolnilne dejavnosti socialnovarstvene storitve na kmetijah, kar pomeni, da končni pogoji za izvajanje dejavnosti še niso določeni.
"Vse omenjene vsebine so še v razpravi, edino, kar smo se v začetku dogovorili, je, da izvajanje dopolnilne dejavnosti lahko poteka samo preko izvajalca v javni službi, s katerim bo kmetija sklenila pogodbo. Sledilo bo dovoljenje za opravljanje dopolnilne dejavnosti, pred poskusnim izvajanjem se določijo vstopni pogoji, normativi, standardi in cena se oblikuje v času poskusnega izvajanja, nosilec dopolnilne dejavnosti mora imeti najmanj NPK (Nacionalna poklicna kvalifikacija) socialna oskrbovalka/oskrbovalec," so zapisali na ministrstvu za delo.
dezurni@zurnal24.si
No dragec tole z živalmi pa postaja zanimivo v Lj.<br />Ti si ziher ................... pasjeglavec <br />slišim, da pri vas …
jaz vidim JJ kako ga nateguje bik
Ja poslušali so STM, ;-))) tak kot jaz, ko sem komaj z dvojko lezel naprej ;-))))