“Ne le orodjarja, v urgentni službi imamo tudi mehanika, v zdravniški ordinaciji urarja, specializiramo pa tudi glasbenika,” se pošali Jože Zupančič, direktor Zdravstvenega doma (ZD) Velenje.
Nadaljuje, da imajo vsi našteti kadri ustrezno izobrazbo, četudi so jo pridobili naknadno. Tako ima orodjar, ki vozi urgentno vozilo, opravljen 80-urni tečaj prve pomoči, kar naj bi za nenujne prevoze zadostovalo, meni Zupančič, na katerega letijo očitki zaposlenih, češ da na račun reorganizacije varčuje tako, da to že resno ogroža paciente.
Nižja izobrazba in stroški
Nepravilnosti v velenjskem ZD je, kot smo že poročali, pri strokovnem nadzoru ugotovila Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, na težave pa že dve leti opozarja tudi Janez Kramar, nekdanji vodja reševalne službe. “S strokovnega vidika ni sprejemljivo, da je za volanom urgentnega vozila nekdo brez ustrezne izobrazbe samo zato, da se prihrani pri plačah,” meni Kramar.
“Do zdaj se na srečo še nikomur ni nič zgodilo,” pa pravi Zupančič. Dodaja, da ni razloga, da bi zaposlovali diplomirane zdravstvenike, ki so tudi dražji.
Plače še preverjajo
“Evidenc o zaposlovanju v posameznih ZD ne vodimo. Vsekakor pa morajo vozniki nujnih reševalnih vozil izpolnjevati pogoje o izobrazbi skladno s pravilnikom o nujni medicinski pomoči in prevozih pacientov, za kar je odgovoren direktor ZD,” pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje, kjer pa preverjajo tudi ustreznost plač.
Nekateri naj bi namreč imeli tudi do sedem plačnih razredov nižje, kot dovoljuje kolektivna pogodba, medtem ko naj bi bili nekateri glede na izobrazbo na plačni lestvici previsoko.